Indie slaví rekord: Raketa PSLV XL vynesla 104 satelitů během jediného startu

Indická raketa dokázala dopravit na oběžnou dráhu 104 satelitů. Překonala tak dosavadní rekord z roku 2014, kdy Rusové do vesmíru vypustili najednou 37 družic
16.02.2017 - Martin Reichman


Raketa PSLV XL vzlétla ve středu ze základny Šríharikóta na stejnojmenném ostrově v Bengálském zálivu. Kromě družice Cartosat2 s hmotností 714 kilogramů nesla 103 takzvaných nanosatelitů, které váží méně než deset kilogramů. Tři vynesené družice patří Indii, 96 Spojeným státům, další Izraeli, Kazachstánu, Spojeným arabským emirátům, Švýcarsku a Nizozemsku. 

Indie míří mezi vesmírné velmoci

Vynesení více satelitů v rámci jedné mise snižuje náklady. To je výhodné nejen pro Indii, která se jako efektivní, ale přitom levný dopravce snaží získat větší podíl na lukrativním trhu vynášení komerčních satelitů na oběžnou dráhu, ale i pro její klienty. Indie se zařadila mezi kosmické velmoci už v roce 1981, kdy jako sedmý stát na světě vypustila vlastní nosnou raketu s družicí na palubě. V posledních letech zaznamenal indický vesmírný program řadu úspěchů.

V září roku 2014 Indie vstoupila do elitního vesmírného klubu, když úspěšně navedla na oběžnou dráhu kolem Marsu svou sondu Mangalján. V prosinci téhož roku pak vypustila do vesmíru svou zatím nejtěžší raketu vážící 630 tun. V září 2015 Indie vypustila na oběžnou dráhu svou první vesmírnou observatoř Astrosat a šest družic. Patří také k zemím, které dokázaly vyvinout vlastní pokročilý pohonný systém s vlastním superzchlazeným palivem.

Během letošního března by měla Indie spustit další velký kosmický projekt. Jde o satelitní síť SAARC Satellite neboli jihoasijský satelitní systém, který bude součástí sítě GSAT-9. Všechny tyto úspěchy z posledních let jsou součástí snahy indického premiéra Nárendry Módího o rozšíření indického vesmírného programu.

  • Zdroj textu
    ISRO, ČTK
  • Zdroj fotografií
    ISRO

Další články v sekci