Imunitní léčba uspěšně likviduje HPV viry v počínajících nádorech
Nedávno zavedené očkování vakcínami proti lidskému papilomaviru HPV zaslouženě sklízí mnoho chvály. Očkovaní lidé jsou chráněni proti rakovině děložního čípku a dalšími nádorům, které tyto nebezpečné viry mohou vyvolat. Problém je ale v tom, že tyto vakcíny sice chrání člověka před infekcí virem HPV, nejsou ale účinné u lidí, kteří již jsou tímto virem nakažení. Těch je přitom ohromné množství.
S dobrou zprávou nyní přicházejí američtí vědci, kteří vyvinuli novou imunitní léčbu. Ta cílí na viry HPV a takzvané prekancerózní léze na děložním čípku. To jsou útvary, které již tyto viry v těle vytvořily a z nichž se časem může stát zhoubný nádor. V první testech tato léčba dokázala kompletně zlikvidovat viry HPV v jedné třetině prekancerózních lézí.
TIP: Rakovina děložního krčku by do roku 2100 mohla vymizet ve 149 zemích světa
V současnosti se prekancerózní léze obvykle odstraňují chirurgickým zákrokem. Je to operace se všemi možnými riziky a navíc se často stává, že viry HPV v děložním čípku zůstanou. I po této operaci je proto velké riziko, že se objeví nádor děložního čípku. Pokud nová imunitní léčba uspěje v klinických testech, riziko onemocnění by se mohlo podstatně snížit.
-
Zdroj textu
-
Zdroj fotografiíCC0 Creative Commons