Impozantní výsledky: Extáze je velmi účinná v léčbě posttraumatického stresu

Extáze už dávno není jen odsuzovanou rekreační drogou. Brzy by se mohla stát ceněným lékem psychických poruch
14.06.2020 - Stanislav Mihulka


Po dlouhých desetiletích prohibice a démonizování je teď MDMA, čili extáze, konečně na dobré cestě stát se v USA klinicky potvrzeným lékem. V současnosti probíhá 3. a závěrečná fáze klinických testů využití extáze k léčbě závažných forem posttraumatické stresové poruchy (PTSD), které jinak vzdorují léčbě.

Testy zatím probíhají velmi úspěšně a léčbě pomocí extáze je nakloněná i americká agentura Food and Drug Administration (FDA). Risk Doblin z americké asociace pro výzkum psychedelických látek MAPS (Multidisciplinary Association for Psychedelic Studies) nedávno vedl výzkumný tým, který ověřoval dlouhodobý přínos léčby posttraumatické stresové poruchy extází.

TIP: Nový výzkum: Která droga je podle australských expertů nejškodlivější?

Vědci analyzovali výsledky šesti dřívějších studií a došli k závěru, že léčba extází je pro pacienty s PTSD až impozantně přínosná, a to i v dlouhodobém měřítku. Podstatná část takto léčených lidí se zcela zbavila této závažné psychické poruchy. U řady pacientů také došlo k výraznému omezení či úplnému vymizení sebevražedných myšlenek a dalších nebezpečných projevů PTSD. Příznivý vliv léčby extází přitom přetrval déle než rok po ukončení této léčby. V případě příznivých výsledků 3. fáze klinických testů americká agentura FDA zřejmě povolí tuto léčbu někdy během roku 2022.

  • Zdroj textu
  • Zdroj fotografií
    Shutterstock

Další články v sekci