Hudba léčí: Poslech klasické hudby může zdolat bolest či zánět
Většina myší nejspíš klasickou hudbu neposlouchá. Ale myši, které to dělají, podle nového výzkumu výrazně méně trpí bolestí a záněty, než ty, které klasickou hudbu neposlouchají. Neznamená to, že by ošetřující lékaři museli hrát chronicky nemocným jejich oblíbené skladby. Výsledky výzkumu by se ale mohly uplatnit v nových léčebných postupech, které budou zaměřené na snižování množství předepisovaných léků.
Američtí vědci uspořádali experiment, v němž myším s poraněnými nebo zanícenými tlapkami pouštěli dlouhé Mozartovy skladby. Po 21 dnech trvání experimentu měly myši, které poslouchaly hudbu, oproti ostatními myším lépe zahojená poranění a lépe zvládnuté záněty.
TIP: Sundejte si sluchátka: Hudba údajně oslabuje kreativitu
Výzkum rovněž ukázal, že poslech hudby nezanedbatelně zvyšuje účinnost užívání léků. Když myši poslouchající Mozarta užívaly ibuprofen, došlo u nich ke snížení pocení o 93 procent efektivněji než u myší které hudbu neposlouchaly. Stejně tak kanabidiol s Mozartem účinkoval na myši o 21 procent více, než na myši bez Mozarta.
Dnešní léky na bolest obvykle mívají celou řadu nepříjemných a někdy i velmi závažných vedlejších účinků. Pokud by hudba zvyšovala účinnost těchto léků, pacienti s chronickými onemocněními by je mohli užívat v mnohem menším množství. Přesně o to se teď vědci a lékaři budou snažit.
-
Zdroj textu
-
Zdroj fotografiíCC0 Creative Commons