Hrobky na Kypru ukrývaly zlatý přívěšek ve tvaru lotosu
Hala Sultan Tekke představuje místo s bohatou historií v kyperské Larnace. Mimo jiné se tam nalézá čtvrtá nejvýznamnější mešita muslimského světa. Lidé tam ale žili již v dávných dobách. Archeologové švédské expedice tam v roce 2018 objevili dvě hrobky z doby bronzové, v nichž byly uloženy pozůstatky 155 mrtvých.
Společně s pohřbenými tam badatelé objevili na 500 předmětů pohřební výbavy. V řadě případů jde cennosti, včetně zlatých šperků, keramiky nebo drahých kamenů. Jak uvádí vedoucí expedice Peter Fischer ze švédské Univerzity v Göteborgu „nálezy ukazují, že jde o rodinné hrobky, v nichž pohřbívali příslušníky elity té doby.“
Bohatá pohřební výbava
V jednom z hrobů byla objevena kostra pětiletého dítěte, které bylo pochované se zlatým náhrdelníkem, zlatými náušnicemi a zlatou tiárou. Pravděpodobně šlo o dítě z velmi bohaté a mocné rodiny. V hrobech se našly šperky ze zlata, stříbra, bronzu i slonoviny, stejně jako nádoby původem z rozmanitých kultur.
Badatelé objevili i řadu drahokamů, včetně karneolu z Indie, lapisu lazuli z Afghánistánu a jantaru z oblasti Baltského moře. Mezi nálezy byly rovněž cennosti původem ze starověkého Egypta, například elegantní zlatý přívěsek ve tvaru lotosu.
TIP: Archeologové objevili u rakouského Ebreichsdorfu 3 000 let starou zlatou mísu
Porovnání těchto nálezů s dalšími egyptskými předměty prozradilo, že většina z nich pochází z doby vlády známého faraona Achnatona a jeho manželky Nefertiti, přibližně kolem roku 1350 před naším letopočtem. Zmíněný zlatý lotos se podobá šperkům, které nosila královna Nefertiti. Dalším krokem bude analýza DNA objevených lidských pozůstatků.
-
Zdroj textu
-
Zdroj fotografií
Wikimedia Commons, Philip Pikart, CC BY-SA 3.0 + Shutterstock
P.M. Fischer & T. Bürge, CC0