Hmyzí pochoutky obsahují stejně antioxidantů jako pomerančový džus
Budoucnost dnešních snídaní, obědů a večeří nevypadá příliš růžově. Lidé budou muset jíst, ale jídlo se nejspíš bude měnit. Výrobci pokrmů se budou snažit snižovat zátěž životního prostředí a budou zřejmě přecházet k jiným typům jídel, jako jsou například různé druhy hmyzu. Naši potomci si možná budou pochutnávat na rafinovaně upravených moučných červech, sarančatech nebo cvrčcích.
Hmyz je na jídelníčku už dnes, i když spíše jako lokální pochoutka nebo jídlo pro výstředníky. Vědci ale myslí dopředu a již se intenzivně zajímají o výživnou hodnotu hmyzu, hlavně pokud jde o komerční druhy, z nichž by se v budoucnu mohlo připravovat jídlo ve velkém. Tým italských vědců nedávno zjišťoval, jak je na tom hmyz s obsahem antioxidantů, které jsou prospěšné lidskému zdraví.
TIP: Švábí steaky: Budoucnost stravy je v hmyzím mase z laboratoře
Italové zkoumali antioxidanty ve hmyzích pochoutkách pro skutečné labužníky, včetně štírů, tarantulí, obrovských vodních ploštic mohutnatek, housenek a mravenců. Obsah antioxidantů se u jednotlivých druhů poněkud lišil, vždy byl ale v podstatě srovnatelný s množstvím antioxidantů v pomerančovém džusu. Výhoda hmyzu je zároveň v tom, že oproti tradičním hospodářským zvířatům mnohem méně zatěžuje životní prostředí.
-
Zdroj textu
-
Zdroj fotografiíTakoradee / Wikimedia Commons