Himálajské jezero Rúp Kund je plné lidských kostí. Kde se tam vzaly?
Na úbočí indického masívu Trisul v Himálajích se v nadmořské výšce zhruba 5 kilometrů nachází překrásné ledovcové jezero Rúp Kund. V roce 1942 tam bylo objeveno několik set lidských pozůstatků v různé fázi rozkladu. Původ těchto lidí je stále naprosto záhadný. Jak to v podobných případech bývá, okolo mrtvých z Rúp Kundu se vyrojila spousta více či méně uvěřitelných teorií.
Genetici v roce 2019 zjistili, že nejméně 14 těchto lidí mělo těsnou spojitost s východním Středomořím. Zároveň šlo o nejmladší z objevených pozůstatků. Zemřeli kolem roku 1800, není ale jasné, jak se ocitli na „střeše světa“ ani jak tam zahynuli. Většina nalezených ostatků je ale mnohem starších. Pocházejí z doby kolem roku 800 našeho letopočtu. Pozůstatky náležejí jak mužům, tak i ženám, většinou mladým dospělým, podle všeho z různých indických etnik.
Zabila mrtvé v Rúp Kundu děsivá bouře?
Část odborníků souhlasí s místní legendou, podle které místní vládce s početným doprovodem rozhněval bohyni Nanda Devi. Ta měla seslat na tyto lidi obrovskou bouři, která je všechny zahubila. Tomu odpovídají i nejasná zranění na mnoha lebkách z jezera, zřejmě způsobená něčím kulatým, co padalo seshora. Mohlo jít o obrovské kroupy, které tehdy poutníky doslova utloukly.
TIP: Archeologové odhalili záhadný kult lebek ve slavném tureckém Göbekli Tepe
Jedním z hlavních důvodů nevyřešené záhady jezera Rúp Kund je i to, že vlastně není příliš zkoumané. Je to sice relativně navštěvované místo extrémní turistiky, ale vzhledem ke vzdálenosti od civilizace, vysoké nadmořské výšce a drsnému podnebí, se tam vědci dostanou jen výjimečně. Do budoucna by se to ale mohlo změnit. Záhady dráždí lidskou zvědavost a v chladném prostředí jezera a jeho okolí se mohly zachovat doposud neobjevené pozůstatky, které by mohly záhadu osvětlit.
-
Zdroj textu
-
Zdroj fotografií