Globální oteplování mění vzhled planety: Ubývá jezer s modrou vodou

Klimatické změny proměňují planetu doslova před očima. Mimo jiné se na řadě míst kvůli postupujícímu oteplování mění zbarvení jezer
25.09.2022 - Stanislav Mihulka
Unsplash, Kalen Emsley, CC0)

" data-thumb="/sites/default/files/styles/x_100/public/clankyold/obrazky/1/6/6/4/0/5/7/3/4/0/kalen-emsley-uq6ocpd59nu-unsplash.jpg?itok=MJTvL1Zg" data-img="/sites/default/files/styles/x910_600/public/clankyold/obrazky/1/6/6/4/0/5/7/3/4/0/kalen-emsley-uq6ocpd59nu-unsplash.jpg?itok=N0P7w2xo" data-full="/sites/default/files/styles/x1200/public/clankyold/obrazky/1/6/6/4/0/5/7/3/4/0/kalen-emsley-uq6ocpd59nu-unsplash.jpg?itok=YcbKRsxy">


Podle nové studie, kterou publikoval odborný časopis Geophysical Research Letters, přicházíme o blankytně modrá jezera a jejich barva se mění na podstatně méně okouzlující odstíny zelené či hnědé. Barvu jezera určuje celá řada faktorů, přičemž zásadní vliv mají obvykle řasy a jezerní sedimenty.

Tým amerických odborníků z Univerzity Severní Karolíny v Chapel Hill ve své studii potvrdil, že barvu jezerní vody ovlivňuje také teplota vzduchu, srážky, hloubka dotyčného jezer, a také nadmořská výška, v níž se jezero nachází.

Modrá jezera mizejí

Modře zbarvená jezera představují necelou třetinu pozemských jezer, zatímco zbytek tvoří zelená či hnědá jezera. Jezera s modrou vodou mají tendenci být hlubší. Vyskytují se v chladnějších, výše položených oblastech, s vyššími srážkami a v zimě je obvykle pokrývá led. Zelená či hnědá jezera se nacházejí v sušších oblastech a u pobřeží.

Catherine O’Reillyová a její kolegové prostudovali přes 5 milionů snímků satelitu Landsat-8, které zachycovaly 85 360 jezer a nádrží celého světa. Snímky byly pořízené v letech 2013 až 2020. Badatelé se soustředili na jejich barevné změny a ukázalo se, že modrá jezera jsou na ústupu. Typickým příkladem jsou podle O’Reillyové severoamerická Velká jezera, změny ale vědci pozorovali i u jezer v arktických oblastech.

TIP: Náhlá proměna: Indické kráterové jezero Lonar během chvíle zrůžovělo 

Důvodem je podle nich především rostoucí teplota prostředí, spojená s globálním oteplováním. „Teplejší voda, ve které se častěji objevují vodní květy, posouvá zbarvení jezer směrem k zeleným a hnědým odstínům,vysvětluje O’Reillyová. „Je to problém. Nikdo netouží po koupání v zelené vodě. Jezera přicházejí o svou praktickou, ale i estetickou a někdy i spirituální hodnotu.


Další články v sekci