Geneticky vylepšená rajčata vyrábějí klíčový lék na Parkinsonovu chorobu

Z jednoho kilogramu geneticky upravených rajčat je možné získat asi 15 mg látky, která se slouží k léčbě Parkinsonovy choroby
11.12.2020 - Stanislav Mihulka


Výroba celé řady běžně užívaných léků je komplikovaná a na mnoha místech světa proto nejsou takové léky dostupné. Vědci se to snaží řešit například tím, že geneticky upraví běžné plodiny tak, aby vyráběly léky na poli a nikoliv ve farmaceutických továrnách. Je to v mnoha ohledech jednodušší a levnější řešení.

Tým britského výzkumného centra John Innes Center vytvořil z rajčat malé biotovárny na výrobu různých léků. Využívají přitom toho, že rajčata mívají velké výnosy a bez větších problémů rostou v mnoha částech světa. Cathie Martin a její kolegové tato rajčata použili pro výrobu látky zvané L-DOPA nebo též levodopa, která se mimo jiné běžně využívá k léčbě neurodegenerativní Parkinsonovy choroby.

TIP: Genetičtí inženýři udělali z pole tabáku továrnu na lék proti malárii

L-DOPA je vlastně aminokyselina, která je prekurzorem neurotransmiterů dopaminu, noradrenalinu a adrenalinu. Geneticky modifikovaná rajčata mohou tuto látku vyrobit ve velkém množství  podle pilotní studie asi 150 miligramů L-DOPA na jeden kilogram rajčat. Pak už jen stačí tuto látku z rajčat izolovat a vyčistit a může se používat k léčbě Parkinsonovy choroby.


Další články v sekci