Experimenty potvrzují, že zázvor pomáhá proti autoimunitním chorobám
Zázvor, zázračný oddenek, jehož účinky objevili lidé před tisíci lety. A používají jej dnes a denně, jak v kuchyni, tak v léčitelství. Používá se k posílení imunity, zajištění správné funkce trávicího a oběhového systému i k udržení normální hladiny cukru a tuků v krvi. Traduje se o něm, že má že má určitě protizánětlivé a antioxidační účinky. Nakolik se ale takové představy opírají o vědecké poznatky?
Právě na účinky populárního zázvoru se zaměřil tým, který vedl Ramadan Ali z Michiganské univerzity. Středem zájmu vědců byla hlavní biologicky aktivní látka čerstvého oddenku zázvoru zvaná 6-gingerol. Je to vysoce štiplavá látka, která je příbuzná pálivému kapsaicinu z chilli papriček.
TIP: Voňavá domácí lékárna: Znáte léčivé účinky jednotlivých druhů koření?
Experimenty na pokusných myších potvrdily, že 6-gingerol potlačuje mechanismy, které souvisejí s rozvojem autoimunitního onemocnění systémový lupus erythematodes. Při této chorobě imunita napadá vlastní tkáně a orgány, především kůži, ale i řadu dalších. Bílé krvinky neutrofily při tomto onemocnění reagují přehnaně a produkují nadměrné množství síťovitých struktur NETů (Neutrophil extracellular trap), které pak způsobují řadu obtíží. 6-gingerol ze zázvoru dramaticky snižuje tvorbu NETů u myší s lupusem. Pokud se podaří prokázat stejné účinky i u lidí, mohl by se zázvor stát vítanou pomocí pro pacienty s tímto nepříjemným onemocněním.
-
Zdroj textu
-
Zdroj fotografií
Pixabay, CC0