Evropská kosmická agentura plánuje dlouhodobý pobyt lidí v jeskyních na Měsíci

Oči lidstva se v posledních letech opět obracejí k Měsíci. A stále častěji se v této souvislosti hovoří o budování obydlené základny. Podle Evropské kosmické agentury by jako základny mohly posloužit lunární podzemní jeskyně.
27.08.2019 - Stanislav Mihulka


Oči lidstva se v posledních letech opět obracejí k Měsíci. A stále častěji se v této souvislosti mluví o měsíčních jeskyních, které by mohly lidským kolonistům nabídnout celou řadu výhod. O osídlení v jeskyních na Měsíci intenzivně uvažuje i evropská kosmická agentura ESA, kde se připravují na jejich průzkum.

Na měsíčním povrchu už lidé byli a také ho detailně snímkují teleskopy i sondy na oběžné dráze Měsíce. O měsíčním podzemí ale nevíme skoro nic. ESA hodlá zahájit průzkum podzemí Luny, hned jak to bude reálné. Svoji pozornost chtějí soustředit především na jámy, které by mohly být vytvořeny zhroucením lávových tunelů.

Základy pod měsíčními moři

Měsíční moře jsou vlastně ohromné plochy utuhlé bazaltové lávy, prakticky stejné, jakou můžeme vidět na Havajských ostrovech, které vznikly po dopadech velkých těles na Měsíc. Planetární geologové se domnívají, že by pod měsíčními moři měly být rozsáhlé systémy tunelů a jeskyní, což potvrzují i data sond.

TIP: Naděje pro kolonisty? Podle sondy GRAIL jsou na Měsíci velké lávové tunely

Lidské základny by se v měsíčním podzemí do značné míry vyhnuly dvěma zásadním rizikům, která by hrozila na povrchu Měsíce – kosmickému záření a mikrometeoritům. Zároveň by podzemní základny mohly mít přístup ke zmrzlé vodě a dalším zajímavým surovinám, které se mohou skrývat pod povrchem Měsíce. Specialisté ESA již pracují na technologiích, s nimiž bude možné zajistit průzkum podzemí na Měsíci, včetně navigace a komunikace.

  • Zdroj textu
  • Zdroj fotografií
    ESA

Další články v sekci