Drony s infračervenou optikou budou lovit nebezpečné motýlí miny
Miny jsou dost nebezpečné zbraně. Ale protipěchotní miny sovětského původu PFM-1, známé též jako „motýlí“ miny, jsou obzvláště odporné. Jsou to vlastně plastové váčky s výbušnou kapalinou, které je velmi obtížné odhalit minohledačkou nebo jinými klasickými postupy. Zvláštním tvarem a materiálem připomínají hračku, takže nejčastějšími oběťmi těchto min jsou malé děti, které přijdou o ruce, zrak a často i o život. Motýlí miny bývají shazovány do krajiny z letadel a vrtulníků, kde číhají ve vegetaci či na povrchu země.
Britští vědci vyvinuli technologii, která umožňuje motýlí miny vyhledávat a zneškodňovat pomocí dronů, bez přímého zapojení člověka. Namontovali infračervené kamery na levné komerční drony a pak s drony létali časně zrána nad místy s motýlími minami. Zjistili totiž, že vycházející Slunce v některých případech ohřívá motýlí miny rychleji, než okolní terén, a infračervená kamera je pak snadno odhalí. Experimenty potvrdily, že tímto způsobem je možné vystopovat motýlí miny s velkou přesností.
TIP: SpectroDrone dokáže vypátrat výbušniny pomocí laserového paprsku na 3 kilometry
Badatelé doufají, že nakonec vyvinou plně autonomní systém s několika drony, který bude likvidovat motýlí miny automaticky, s jen minimálními lidskými zásahy. Drony s infračervenými kamerami lokalizuj motýlí miny a předají informaci o jejich poloze dronům specializovaným na ničení min, jako je SpectroDrone nebo Mine Kafon Drone.
-
Zdroj textu
Binghamton University
-
Zdroj fotografiíWikimedia Commons