Dragon, Progress, ATV, Cygnus, HTV: Jaké lodě zásobují ISS?
ATV (Automated Transfer Vehicle)
Největší zásobovací loď pro ISS: uveze až 9 t nákladu (jak hermetizovaného, tak pohonných látek). Na ISS dopravuje i palivo, může u ní zůstat dlouhodobě zakotvena a upravovat její oběžnou dráhu. Družice ATV se dokáže ke stanici samostatně připojit a opět se od ní odpojit. Dosud bylo vypuštěno pět exemplářů a jejich počet je konečný. ATV se však stalo součástí obytného modulu nové lodě NASA, Orionu.
Progress
Prověřená ruská zásobovací loď (poprvé použita v roce 1978), schopná přivézt až 2 350 kg nákladu – „suchého“ i pohonných látek. Progress se dokáže ke stanici samostatně připojit a opět se od ní odpoutat. K letěl už více než 60×, dva starty skončily havárií. Aktuální roční frekvence činí čtyři až pět misí.
HTV (H-II Transfer Vehicle) alias Kounotori (Bílý čáp)
Japonská zásobovací loď s kapacitou až 6 t nákladu – maximálně 5 200 kg hermetizovaného a 1 500 kg nehermetizovaného. Nemůže vozit palivo ani se k ISS autonomně připojit: kosmonauti ji musejí zachytit pomocí robotického manipulátoru. Dosud startovala pětkrát, další tři až čtyři vzlety jsou v plánu.
Dragon
Zásobovací loď společnosti SpaceX vynášená raketou Falcon 9, schopná nést až 3 300 kg nákladu – jak v hermetizované části, tak v nehermetizovaném servisním modulu. Jako jediné dnešní plavidlo má také dopravní kapacitu zpět na Zemi (kromě pilotovaného Sojuzu, u nějž se však jedná o zanedbatelných 50 kg): uveze až 2 500 kg materiálu. Dragon se nedokáže autonomně připojit k ISS, musejí jej zachytit kosmonauti. Firma SpaceX navíc vyvíjí pilotovanou verzi Dragon v2 (Dragon Rider) se zamýšleným prvním startem v roce 2017.
Cygnus
Jedná se o zásobovací loď společnosti Orbital Sciences Corp. vynášenou raketou Antares, jež v pokročilé verzi (od roku 2015) vozí až 2 700 kg hermetizovaného nákladu (dříve jen 2 000 kg). Cygnus se neumí k ISS připojit samostatně, musejí ho zachytit kosmonauti. Dosud absolvoval sedm letů (poslední start se uskutečnil 17. října), přičemž jeden z nich (2014) skončil havárií. Další čtyři lety jsou v plánu.
-
Zdroj textuTajemství vesmíru 6/2014
-
Zdroj fotografiíNASA