Dálkově řízený robotický hasič WALK-MAN si poradí s nebezpečným požárem

Doba lidských hasičů se chýlí ke konci. Přicházejí hasiči roboti
23.02.2018 - Stanislav Mihulka
Vylepšený robotický požárník WALK-MAN s hasicím přístrojem

" data-thumb="/sites/default/files/styles/x_100/public/clankyold/obrazky/1/5/1/9/4/2/0/2/2/1/walk-man-firefighting-robot-2.jpg?itok=mg6Xk7NE" data-img="/sites/default/files/styles/x910_600/public/clankyold/obrazky/1/5/1/9/4/2/0/2/2/1/walk-man-firefighting-robot-2.jpg?itok=DWijSdwU" data-full="/sites/default/files/styles/x1200/public/clankyold/obrazky/1/5/1/9/4/2/0/2/2/1/walk-man-firefighting-robot-2.jpg?itok=VNPYgACX">


Hašení požárů je práce pro hrdiny. A taky pro roboty. Po světě se objevují robotičtí hasiči, kteří budou pomáhat lidským týmům v nebezpečných situacích. A časem je možná nahradí. Pracují na nich i italští vědci a inženýři v Istituto Italiano di Tecnologia (IIT).

Nedávno úspěšně otestovali vylepšeného a výrazně odlehčeného humanoidního robota WALK-MAN, který by se měl stát robotickým hasičem. 1,85 metru vysoký WALK-MAN o váze 102 kilogramů by měl být řízený na dálku lidským operátorem, který bude v obleku se senzory. Na jedno nabití baterií zvládne dvě hodiny akce.

TIP: Roboti hlásí příchod: Dubaj chce mít do roku 2030 policejní stanici bez lidí

Když WALK-MAN zasahuje, tak vejde do budovy, kde má hořet a najde místo požáru. Pak si zajde pro hasicí přístroj a pustí se do hašení. Robotova hlava je vybavená 3D laserovým skenerem, mikrofony a kamerami, které přenášejí dění operátorovi v reálném čase. V těle robota-hasiče pracuje celkem 32 motorů, rozmanité senzory, a také dva akcelerometry, díky nimž robot udržuje rovnováhu.

 

 

  • Zdroj textu
    IIT
  • Zdroj fotografií
    IIT

Další články v sekci