Čtvrtina obyvatel světa trpí nedostatkem pohybu: Kde žijí největší lenoši?

07.09.2018 - Stanislav Mihulka


Ve kterých zemích jsou lidé lenošní? A kde to naopak hýří fyzickou aktivitou? Odpověď přináší nová rozsáhlá odborná studie Světové zdravotnické organizace. Vědci do ní zahrnuli výsledky 358 samostatných studií, mapujících celkem 1,9 milionu lidí ze 168 zemí světa. Sběr dat zahrnoval změny mezi lety 2001 až 2016. S ohledem na rozsah studie a množství vyhodnocených dat lze podle vědců hovořit o globálním reprezentativním vzorku.

Výzkum zjišťoval, kolik lidí se v které zemi dostatečně hýbe. Aktivní jsou podle této studie lidé, kteří se věnují alespoň 75 minutám velmi intenzivní aktivity týdně, nebo 150 minutám středně intenzivní aktivity týdně. Případně ekvivalentní kombinace obou sledovaných možností.

TIP: Pohyb pro duševní zdraví: Aerobní cvičení pomáhá proti schizofrenii

Výsledky ukazují, že asi čtvrtina lidí na Zemi, přibližně 1,6 miliardy obyvatel, nemá dostatečný pohyb. Nejhůře hodnocenými jsou obyvatelé Kuvajtu, kde podle WHO trpí nedostatkem pohybu neuvěřitelných 67 procent lidí. Na dalších místech pomyslného žebříčku lenochů se umístila Americká Samoa s 53,4 procenty a Saúdská Arábie s 53 procenty. Naopak země s nejaktivnějšími lidmi se nacházejí v Africe. Nejlépe je na tom Uganda s pouhými 5,5 procenty lenochů, následovaná Mosambikem (5,6 procent) a Lesothem (6,3 procent). Ve střední a východní Evropě jsou nejaktivnějšími obyvatelé Moldavska (11,5 %) a nejhůře dopadli obyvatelé Srbska (39,5 %). Výsledky z České republiky studie nezahrnovala. 

 


Další články v sekci