Čínští odborníci získali nový měsíční minerál, který lze využít k jaderné fúzi
V prosinci 2020 přistál v komplexu lunárních dómů Mons Rümker, v severní části Oceánu bouří, modul čínské lunární mise Čchang-e 5. Sonda zde odebrala necelé 2 kilogramu vzorků a návratový modul je záhy dopravil na Zemi. Šlo o první vzorky z Měsíce po téměř 50 letech a odborníci je od té doby intenzivně zkoumají.
Čínská národní vesmírná agentura CNSA společně s Čínským úřadem pro atomovou energii a dalšími institucemi 9. září v Pekingu oznámili, že ve vzorcích mise Čchang-e 5 objevili nový minerál, který dostal označení changesit-(Y). Minerál sám o sobě není nijak zvlášť zajímavý, jde o průhledný fosfátový materiál, který tvoří krystaly o velikosti zhruba 10 mikronů.
Vzácný izotop pro jadernou fúzi
Zajímavé je ovšem to, že changesit-(Y) obsahuje helium-3, významný izotop, který je možné využít v jaderné fúzi. Pokud se pro fúzní reakci smíchá helium-3 s deuteriem, vznikne helium a jeden proton, přičemž fúze je v takovém případě mnohem lépe zvládnutelná. Problém je v tom, že na Zemi je helium-3 velice vzácné.
TIP: Vzorky čínské sondy z Měsíce jsou mnohem mladší, než ty z programu Apollo
Na povrchu Luny je helium-3 podle všeho mnohem běžnější. To dělá z Měsíce potenciálně zajímavý cíl vesmírných těžařů. Vzhledem k tomu zřejmě nebude náhodou, že Čína pouhý den po oznámení objevu changesit-(Y) zveřejnila plán poslat během příštích 10 let k Měsíci další tři nepilotované mise. Konečným cílem Číny je trvalá přítomnost na Měsíci.
-
Zdroj textu
-
Zdroj fotografií
Shutterstock