Čínský rover objevil na odvrácené straně Měsíce podivné skleněné kuličky
Vypadá to, že si čínský rover Nefritový králík nedá pokoj. Po objevu „záhadné látky“, která měla připomínat gel a „neznámé dokonalé krychle“, si podle čínských vědců připisuje další záhadný objev – na odvrácené straně Měsíce měl objevit podivné skleněné kuličky. Koule mají měřit v průměru okolo dvou centimetrů a rover je objevil díky snímkům své panoramatické kamery.
I když se to možná jeví zvláštně, sklo se na povrchu Měsíce podařilo objevit již několikrát v minulosti – objevily je například posádky Apolla 15, 16 i 17. Podle vědců šlo o výsledek dopadu meteoritů případně o produkt dávné vulkanické činnosti Měsíce, při kterém se tavil jeho plášť. Pozdější analýza ukázala, že obsahují množství olova, zinku, teluru a síry. Kuličky, které nyní objevil Nefritový králík jsou ale přeci jen jiné – v průměru měří od 15 do 25 milimetrů a pocházejí z odvrácené strany Měsíce. Podle čínských vědců mají světle hnědé zabarvení a některé z nich jsou dokonce průsvitné. To u dřívějších objevů neplatilo – skleněné kuličky objevené posádkami Apollo byly neprůhledné a černé.
Pokud by se čerstvý čínský objev podařilo potvrdit, šlo by jistě o dobrou zprávu – naznačovalo by to, že na Měsíci existuje silikátový materiál, ze kterého je možné vyrábět sklo a nejspíš i další materiály použitelné při stavbě lunární kolonie. Šlo by také o další střípek v mozaice rané historie Měsíce.
TIP: Čínský rover Nefritový králík narazil na podivuhodný „pomezní kámen“
Možná ale jde jen o další kolo záhadných objevů, které ukazují hlavně na skutečnost, že pokud se něčeho na Měsíci opravdu dostává v míře vrchovaté, je to dostatek kamení všemožných tvarů, dráždících fantazii nás pozemšťanů. Ostatně přesně tím se ukázal být onen „záhadný gel“ i „dokonalá krychle“, které Nefritový králík „objevil“.
Skleněné kuličky objevené posádkou Apollo (foto: Lunar and Planetary Institute, CC0)
-
Zdroj textu
-
Zdroj fotografií
Science China Press ©, Lunar and Planetary Institute, CC0