Čína plánuje vyrábět 450 GW větrné a solární elektřiny v poušti
Čína už nějakou dobu platí za šampiona v produkci obnovitelné energie. V roce 2020 byl instalovaný výkon této „zelené“ energetiky zhruba 895 GW. To je víc než má dohromady Evropská unie, USA a Austrálie. Svět sice postupně zrychluje přechod na obnovitelnou energii, kapacity Číny v tomto odvětví ale rostou rychleji než kdekoliv jinde.
Podle nedávného prohlášení čínských představitelů nyní říše středu připravuje celou sérii mamutích projektů větrné a solární energetiky, které rozšíří výkon čínské „zelené“ energetiky o téměř půl terawattu. Jak uvedl Che Li-feng, ministr v čele Národní rozvojové a reformní komise ČLR: „Čína se chystá vybudovat největší kapacitu pro výrobu solární a větrné energie v poušti Gobi.“
Obnovitelné ambice Číny
V tuto chvíli je již zhruba 100 GW z této plánované kapacity obnovitelné energetiky ve výstavbě. Čínský prezident Si Ťin-pching se zavázal, že do roku 2030 Čína zvýší kapacitu větrné a solární energie nad 1,2 terawattu. Jde o součást úsilí Číny, aby v té době kulminovaly emise uhlíku a poté začaly klesat.
TIP: Sundrop: První farma, kde pěstují zeleninu na poušti jen ze Slunce a mořské vody
Čínská energetika má sice zelené ambice, ve skutečnosti ale stále v nemalé míře spoléhá na fosilní zdroje, především na uhlí. V dnešní době v Číně představují instalovaná zařízení na výrobu energie z obnovitelných zdrojů asi 43,5 procent celkové instalované kapacity. Přesto ale, z řady důvodů, Čína hojně využívá fosilní zdroje. Výsledkem je, že Čína ve skutečnosti vyrábí z obnovitelných zdrojů jen asi 26 procent potřebné elektřiny.
-
Zdroj textu
-
Zdroj fotografií