Chytré drony umí rozeznat živé lidi od mrtvých. Uplatní se v případě katastrof

Dron se speciálním softwarem rozezná živé lidi díky nepatrným pohybům hrudníku. Uplatnění by mohl nalézt při pátrání po přeživších a obětech v místech katastrof
27.10.2019 - Stanislav Mihulka


Drony se dnes prosazují v mnoha oblastech. Jedno z nejvíce smysluplných uplatnění nalezly v pátrání po přeživších i obětech v místech katastrof.Jejich přínos teď bude ještě větší, protože s novým systémem dovedou rozpoznat přeživší nebo zraněné od mrtvých těl.

Novou technologii vyvinuli australští a iráčtí vědci. Její klíčovou součástí je software, kterým je vybavená palubní elektronika dronu. Tento software během letu analyzuje video záběry, které dron natáčí na místě katastrofy. Soustředí se přitom na lidské postavy a detekuje případné nepatrné pohyby hrudi, které jsou u živých lidí spojené s dýcháním a tlukotem srdce.

TIP: Autonomní drony Nvidia mohou sledovat cestu i bez pomoci GPS

Dron s tímto systémem rozezná živého člověka na vzdálenost 4 až 8 metrů, přičemž ho může snímat z jakékoliv strany. Stačí, pokud je viditelná horní část těla. V současné době se k takovému pátrání používají drony a další systémy vybavené termokamerami. Ty jsou ale nepoužitelné v oblastech s horkým klimatem nebo naopak v chladu, protože živý člověk může být špatně zřetelný kvůli teplému oblečení. Novou technologii bude možné používat při záchranných či pátracích operacích, v místech přírodních katastrof či hromadných nehod anebo třeba v případě teroristických útoků.


Další články v sekci