Částicoví fyzici se snaží omezit vedlejší škody způsobené ozařováním nádorů

V laboratořích CERNu vyvíjejí novou metodu ozařování nádorů vysokoenergetickými elektrony
27.10.2022 - Stanislav Mihulka
CERN, CC0)

" data-thumb="/sites/default/files/styles/x_100/public/clankyold/obrazky/1/6/6/6/8/2/2/1/4/0/clear.jpg?itok=1u-Y4s0N" data-img="/sites/default/files/styles/x910_600/public/clankyold/obrazky/1/6/6/6/8/2/2/1/4/0/clear.jpg?itok=des3jF9s" data-full="/sites/default/files/styles/x1200/public/clankyold/obrazky/1/6/6/6/8/2/2/1/4/0/clear.jpg?itok=d7b1mwDH">


Částicoví fyzici obvykle obsluhují obrovská a nesmírně drahá zařízení, s nimiž se snaží odhalit záhady nejhlubšího vesmíru i říše kvantové mechaniky. V některých případech má ale jejich výzkum až překvapivě praktické využití. Fyzik Roberto Corsini vede v evropském CERNu laboratoř CLEAR, kde vyvíjejí pokročilé technologie pro ozařování nádorů.

Corniho tým pracuje na ozařování nádorů vysokoenergetickým svazkem elektronů. Aby elektrony účinně zasáhly proti nádoru uvnitř těla, musejí mít energii nad 100 MeV. Badatelé toto vysokoenergetické ozařování kombinují s novou slibnou metodou zvanou FLASH.

Bleskové ozařování 

Léčba FLASH zahrnuje ozařování po velmi krátkou dobu, jen pár set milisekund. V současnosti se přitom nádory ozařují celé minuty. FLASH se používá od roku 2018, ale s dostupnými medicínskými urychlovači částic pracuje s elektrony o energiích kolem 6-10 MeV. Takové svazky elektronů ale nepronikají hlouběji do těla, takže se využívají především k léčbě rakoviny kůže.

Tradiční léčba ozařováním sice potlačuje nádor, ale také působí škody na okolních tkáních. Léčba FLASH působí intenzivně, ale jen velmi krátce. Stále účinně ničí nádory, ale zároveň podstatně méně ohrožuje zdravé tkáně,“ uvádí pro AFP Benjamin Fisch z vedení CERNu.

TIP: Efektivnější léčba rakoviny: Speciální nanočástice zesilují účinek ozařování

Corniho a jeho kolegové teď spolupracují se švýcarskou Univerzitní nemocnicí Lausanne na stavbě zařízení pro léčbu FLASH, které bude k ozařování využívat elektrony s energií 100-200 MeV. S tímto zařízením by lékaři měli mít k dispozici nástroj, s nímž bude možné zasáhnout některé doposud prakticky neléčitelné nádory. Ty přitom v dnešní době bývají často pro pacienta rozsudkem smrti.


Další články v sekci