Boj o čas: Archeologové mají pohotovost v tajících Alpách
V roce 1991 byla v Ötztalských Alpách objevena slavná mumie Ötzi, známá také jako ledovcový muž. Jde o nejstarší evropskou přirozeně vzniklou lidskou mumii, která nám přinesla mnoho nesmírně cenných informací o životě našich předků z časů před zhruba 5 tisíci lety. S postupujícím globálním oteplováním Alpy tají víc a víc a s ustupujícími ledovci se vynořují další zajímavé nálezy. Odborníci odhadují, že do konce století zmizí 95 procent ze současných čtyř tisíc alpských ledovců.
Archeologové obecně určitě nepatří k příznivcům globálního oteplování. Rostoucí teploty a s nimi spojené jevy jim na řadě nalezišť ztrpčují život. Pokud jde ale o ledovce, jejich tání pomáhá odhalovat unikátní nálezy, často skvěle zachovalé, ke kterým by se vědci jinak nejspíš nedostali. Dokonce je možné říci, že nám přímo před očima vzniká úplně nové odvětví výzkumu – ledovcová archeologie.
TIP: Nefalšovaná paleo dieta: Jaké bylo poslední jídlo ledového muže Ötziho?
Tající alpské ledovce odkrývají úžasné věci. Vědci zde objevují nové stopy po aktivitě dávných lidí, které by jinak rychle zmizely. Zpod ledu se tak vynořují artefakty z organických materiálů, jako je kůže, dřevo, kůra nebo látka. Takové věci se jinak uchovávají jen velice vzácně. Současně to ale znamená, že tyto nálezy jsou velmi zranitelné a v terénu nevydrží dlouho. Archeologové proto varují, že pokud odhalená naleziště nebudou rychle odpovídajícím způsobem ošetřena, cenné artefakty zase velmi rychle zmizí. Tentokrát ale bohužel nenávratně.
-
Zdroj textu
-
Zdroj fotografií