Bizarní Hexagon v atmosféře Saturnu je ještě divnější, než se zdálo
Saturn je planetou se spoustu výjimečností. Jednou z nich je i takzvaný Hexagon, velmi zvláštní uspořádání oblaků na severním pólu plynného obra, které má výrazný tvar šestiúhelníku. Jedna jeho strana přitom měří asi 13 800 kilometrů, čímž přesahuje rozměry planety Země. A stále nás nepřestává udivovat.
Britští vědci v čele s Leighem Fletcherem z Leicesterké univerzity nedávno analyzovali data meziplanetární sondy Cassini, která prostudovala mimo jiné i oblast severního pólu Saturnu. Nad Hexagenem objevili gigantický vír, a ten má opět tvar šestiúhelníku.
Hexagonální vír
Jak říká Fletcher, nově objevený vír perfektně sedí na tvar oblaků, které se nacházejí pod ním. Vědce to překvapilo. Vír sahá do výšky zhruba 290 kilometrů na oblaky Saturnu, čili do oblasti Saturnovy stratosféry. Podle dat sondy Cassini se vír objevil v roce 2014, když severní polokoule plynného obra přešla do období léta. Podobný letní vír přitom sonda předtím pozorovala u jižního pólu planety, ten ale neměl šestiúhelníkový tvar.
TIP: Slunovrat na Saturnu: Sonda Cassini zachytila blížící se příchod léta
Badatelé pozorovali šestiúhelníkový vír na Saturnu díky údajům z infračerveného spektrometru CIRS (Composite Infrared Spectrometer), který měla na palubě sonda Cassini. Jakmile si vír zobrazili, tak je fascinovalo, jak přesně odpovídá slavnému Hexagonu ve vrstvě mraků na severním pólu. Nový objev samozřejmě přinesl nové otázky. Jak je možné, že proudění v horních vrstvách atmosféry Saturnu vytváří právě takový tvar?
-
Zdroj textu
ESA, Nature Communications
-
Zdroj fotografiíNASA/JPL-Caltech/Space Science Institute