Běžné klíště nestačí: Do Evropy přicházejí obrovská invazní klíšťata

Pokud se bojíte obyčejných klíšťat, tak tohle raději ani nečtete
03.08.2019 - Stanislav Mihulka


Jako by nestačily všechny nepříjemnosti a nebezpečné choroby, které přinášejí obyčejná klíšťata. V západní a střední Evropě se v posledních letech objevuje invazní klíště jménem klíšť obroubený (Hyalomma marginatum). V porovnání s obvyklými klíšťaty je klíšť několikanásobně větší. Samice může po nasátí krve dosáhnout velikosti až 2,5 centimetru, čili zhruba jako šípek nebo žalud.

Klíšť se běžně vyskytuje v jižní a jihovýchodní Evropě. Horká a suchá letní období posledních let ale rozšiřují potenciální možnost výskytu tohoto tropického klíštěte – daří se mu lokalitách s nižší vlhkostí a vyšší teplotou. Vědci již zaznamenali jeho výskyt v Německu, Maďarsku, Rakousku, Finsku, Nizozemsku nebo Velké Británii. V České republice zatím nebyl výskyt klíště spolehlivě potvrzený, ale množící se nálezy v okolních zemí ukazují, že je to zřejmě jenom otázkou času.

Chování klíšťů je dost odlišné od klíšťat. Obývají suchá a teplá místa s nízkou vegetací a své hostitele aktivně vyhledávají a pronásledují na velkou vzdálenost. Na nová území tato invazní klíšťata rozšiřují ptáci, takže se mohou objevit prakticky kdekoliv.

TIP: Užitečná klíšťata: Sliny nepříjemného parazita mohou zachraňovat životy

Příchod invazního klíště přináší nejen nového nepříjemného členovce, ale také zdravotní riziko. Přenášejí klíšťovou encefalitidu a lymskou boreliózu, stejně jako běžná klíšťata. Kromě těchto nemocí ale mohou přenášet rickettsiózy, onemocnění vyvolaná malými vnitrobuněčnými bakteriemi rickettsiemi, jako je například skvrnitý tyfus. Aby toho nebylo málo, tak klíšti mohou šířit i obávanou krvácivou krymsko-konžskou hemoragickou horečku.


Další články v sekci