Bez ničivých následků dopadu meteoritu by někteří velcí dinosauři zřejmě přežili
Na konci křídy i celých druhohor vymřeli velcí dinosauři a spolu s nimi mnoho dalších skupin živočichů i rostlin. Na tom se paleontologové shodnou. V řadě detailů se ale rozcházejí. Spornou je například otázka, jak na tom vlastně neptačí dinosauři byli těsně před tím, než Zemi zasáhl meteorit.
Vědci jsou většinou přesvědčeni, že dřívější „vládci křídy“ už vlastně delší dobu pozvolna vymírali. Například kvůli konkurenci savců. A že pád meteoritu v Chicxulubu a s ním spojené masové vymírání bylo už jenom posledním hřebem do jejich rakve.
Odsouzeni k záhubě?
Tým paleontologů, který vedl Joe Bonsor z britské University of Bath, to ale zpochybňuje. Podle vědců je představa, že velcí dinosauři na sklonku křídy delší dobu vymírali, spíše iluzí. Vědci prostudovali všechny hlavní skupiny dinosaurů a zaměřili se hlavně na vznik nových druhů, tedy jejich speciaci, v průběhu období křídy.
Nakonec dospěli k závěru, že představy o dlouhodobém postupném vymírání velkých dinosaurů před koncem křídy jsou značně přehnané. Podle Bonsora jsou v řadě případů viníkem díry ve fosilním záznamu. Vrstvy fosilií nejsou ideální a promítá se do nich mnoho faktorů, které nám zamlžují skutečnou situaci.
TIP: Dinosauři byli ztraceni dlouho předtím, než je zlikvidoval slavný meteorit
Ve skutečnosti se ukazuje, že osudy jednotlivých skupin dinosaurů byly různé. Některé z nich, jako třeba sauropodi, na tom byli hodně špatně, a určitě by brzy zanikly i bez katastrofálního dopadu meteoritu. Jiné skupiny velkých dinosaurů, jako například hadrosauři, byly naopak spíše na vzestupu. Bez meteoritu v Chicxulubu by možná ještě dnes dominovali pozemské přírodě.
-
Zdroj textu
-
Zdroj fotografií