Až příliš účinná: Lékařská marihuana je často silnější, než je nezbytně nutné
Američtí odborníci se nedávno zaměřili na dostupnou lékařskou marihuanu a zjistili, že je ve skutečnosti až příliš „potentní“. Podle studie zveřejněné v odborném magazínu PLOS One se to týká až 90 % marihuanových produktů, nabízených v lékárnách. Výzkumníci zkoumali více než 8 tisíc medicínských produktů z konopí v devíti státech USA. Na první pohled by se mohlo zdát, že jde o dobrou zprávu, opak je ale pravdou.
Výzkum ukázal, že marihuana na předpis často obsahuje tolik klíčové psychoaktivní látky konopí, tetrahydrokanabinolu (THC), že je to pro využití v medicíně zbytečné. Takové množství THC podle odborníků zvyšuje riziko nepříznivých vedlejší účinků, které může užívání medicínské marihuany přinést. Ideální by podle nich bylo, kdyby lékařská marihuana obsahovala do 5 % THC, zatímco dnes často obsahuje více než 15 % THC.
Vědci také upozorňují, že obsah THC v medicínské marihuaně v USA neustále narůstá. Podle dřívějšího výzkumu se ve Spojených státech množství THC v tomto konopí pro lékařské účinky mezi lety 2006 a 2016 zvýšilo o 10 procent. Zároveň se v něm snižuje obsah další významné látky, kanabidiolu (CBD). Rovnováha mezi obsahem THC a CBD je přitom podle expertů významná pro snížení negativních vedlejších účinků při užívání lékařské marihuany. CDB totiž funguje jako inhibitor řady účinků THC.
TIP: Rozsáhlá studie marihuany odhalila řadu účinků konopí na lidské zdraví
Podle hlavního autora studie - E. Alfonsa Romero-Sandovala, docenta anesteziologie na Wake Forest School of Medicine, užívá 60 % až 80 % lidí lékařskou marihuanu k úlevě od bolesti. Vyšší koncentrace THC ale podle něj nese i vyšší riziko vzniku závislosti a rychlejší rozvoj tolerance, což znamená, že pro dosažení stejné úrovně úlevy od bolesti je časem třeba vyšší dávka.
-
Zdroj textu
-
Zdroj fotografiíCC0 Creative Commons