Attenboroughův efekt: Přírodopisný dokument BBC vedl k omezení používání plastů

Popularizace problémů životního prostředí je velmi důležitá a může vést ke změnám chování veřejnosti
17.04.2019 - Stanislav Mihulka


Druhá řada britského dokumentárního seriálu Modrá planeta II (2017) s hlavním účinkujícím Davidem Attenboroughem je vysoce ceněná u odborníků i mezi diváky. V žebříčku Česko-Slovenské filmové databáze se momentálně drží na 3. místě mezi nejlepšími seriály. Attenborough se v něm obsáhle věnuje i problémům s plastovým odpadem.

Britští specialisté na analýzu trhu zjistili, že sledování seriálu Modrá planeta II při jeho premiéře v říjnu 2017 nejprve ve Velké Británii vedlo k nárůstu vyhledávání pojmu „recyklace plastu“ o 55 procent. Pak následoval řetězec událostí, kterému se dnes říká „Attenboroughův efekt“.

TIP: Skličující objev: Plastový odpad plave uprostřed Severního ledového oceánu

Výsledkem Attenboroughova efektu bylo několik kampaní proti plastovému znečištění a politických rozhodnutí – například evropský zákaz jednorázových plastových výrobků nebo celosvětová kampaň pod záštitou OSN #BeatPlasticPollution. Ve svém důsledku došlo také ke změnám v náladách a chování veřejnosti, pokud jde o plastový odpad a jeho recyklaci. Vědci vysledovali, že po zhlédnutí dokumentů 53 procent Britů omezilo používání plastů a snížilo množství plastového odpadu, který v každodenním životě vytvářejí.

  • Zdroj textu
  • Zdroj fotografií
    BBC Natural History Unit

Další články v sekci