Astronomové nevědí, proč si černá díra „říhla“ roky po pozření hvězdy

Černá díra, vzdálená 665 milionů světelných let od nás, pozřela před pár lety hvězdu. A jak se zdá, večeře jí úplně nesedla...
13.10.2022 - Stanislav Mihulka
DESY, Science Communication Lab, CC0)

" data-thumb="/sites/default/files/styles/x_100/public/clankyold/obrazky/1/6/6/5/6/1/2/4/2/0/blackholetde.jpg?itok=Y1wyZScA" data-img="/sites/default/files/styles/x910_600/public/clankyold/obrazky/1/6/6/5/6/1/2/4/2/0/blackholetde.jpg?itok=qa87xdPq" data-full="/sites/default/files/styles/x1200/public/clankyold/obrazky/1/6/6/5/6/1/2/4/2/0/blackholetde.jpg?itok=K8mOMcoE">


Když se hvězda neopatrně přiblíží k černé díře, mohutné gravitační síly ji natáhnou jako na skřipec a roztrhají ji. Odborníci tomu říkají události TDE (Tidal disruption event) a někdy bývá tento proces volněji popisován jako „špagetifikace“. Jde o relativně vzácné události, někdy se je ale astronomům podaří zaznamenat. Obvykle se podobná událost prozradí specifickými signály v oblastech viditelného, rádiového a dalších typů záření.

V říjnu 2018 astronomové detekovali událost TDE, která dostala označení AT2018hyz. Na první pohled šlo o průměrnou událost, při které černá díra, vzdálená asi 665 milionů světelných let, „pozřela“ malou hvězdu o hmotnosti asi jedné desetiny Slunce. Záření této události nebylo nijak zvlášť výjimečné a po pár měsících pohaslo.

Prodloužené zažívání

Klid trval až do června 2021, kdy dotyčná černá díra najednou vyprodukovala silné rádiové signály, doprovázené masivním výronem energie, podle všeho spojené s výtryskem hmoty z bezprostředního okolí černé díry. Takové věci se občas stávají, ale prakticky vždy k nim dochází během pár dnů, maximálně týdnů, po „pozření“ hvězdy černou dírou. 

Pro vědce šlo o překvapení. „Nikdo nikdy neviděl nic podobného. Vypadá to, jako kdyby černá díra začala chrlit množství materiálu hvězdy, kterou pozřela před lety,“ popisuje událost Yvette Cendes z amerického astrofyzikálního ústavu Harvard-Smithsonian Center for Astrophysics. „Je to poprvé, kdy jsme byli svědky tak dlouhého zpoždění mezi pozřením hvězdy a výronem energie“ zdůrazňuje Edo Berger, spoluautor studie uveřejněné v recenzovaném vědeckém magazínu o astrofyzice a astronomii The Astrophysical Journal.

TIP: Astronomové pozorovali černou díru, která si „říhla“

Proč k tak velkému zpoždění došlo? Astronomové zatím odpověď nemají. Pozorování černých děr „pojídajících“ hvězdy už ale v minulosti přineslo podobné anomálie, byť stále nevysvětlené. Čím více bude takových pozorování přibývat, tím větší budou šance, že odhalíme mechanismy, které s tímto zvláštním chováním černých děr souvisejí.


Další články v sekci