Archeologové pod římským Koloseem objevili ostatky velmi nepravděpodobných gladiátorů

Vedle lvů, medvědů, leopardů, slonů, hrochů nebo třeba pštrosů se krvavé zábavy v římském Koloseu účastnili i jezevčíci
05.12.2022 - Stanislav Mihulka


V kanálech hluboko pod římským Koloseem se ukrývají kosti tvorů, kteří zde bojovali a umírali jako „gladiátoři“, kvůli rozptýlení obyvatel Říma. Mezi kostmi medvědů, lvů a leopardů ale na archeology čekalo i jedno překvapení. Narazili totiž na ostatky jezevčíků, kteří se podle všeho rovněž podíleli na bojích v aréně. K objevu došlo v rámci nového projektu, jehož cílem je průzkum sítě kanálů, které se dodnes nacházejí pod slavným Koloseem, největším amfiteátrem římské říše.

Gladiátoři říše zvířat

Podle historiků byla zvířata běžnou součástí krvavé podívané v římských amfiteátrech. Z Afriky i dalších oblastí se dovážela řada exotických druhů  vedle medvědů, lvů nebo třeba leopardů, to byli také sloni, hroši nebo například pštrosi. Gladiátorům je bylo dovoleno „lovit“, což mohlo být  v řadě případů nebezpečnější než bojovat s lidskými protivníky. Výjimečná zvířata bývala také vystavována, podobně jako dnes v zoologických zahradách a někdy v aréně bojovala zvířata proti jiným zvířatům.

Zatím není jasné, jakou roli v římských amfiteátrech hráli jezevčíci. Jejich kosti údajně naznačují, že ve svém účinkování nebyli příliš úspěšní a často končili mezi poraženými. Jako nejpravděpodobnější se jeví, že se podíleli na „loveckých“ představeních s cizokrajnými zvířaty, zřejmě ve větších počtech.

TIP: Krvavý sport v Koloseu: Gladiátory sledovaly desetitisíce diváků

Kromě zvířecích kostí archeologové narazili i na řadu cenných nálezů, které nabízejí unikátní pohled na každodenní život ve starověkém Římě. Šlo například o 50 bronzových a jednu stříbrnou minci. Podle vědců šlo patrně o mince, které do arény házeli rozjaření diváci, později spláchnuté do kanálů společně s krví a vnitřnostmi poražených gladiátorů a zvířat. Badatelé narazili i na množství semen chutných plodů, jako jsou fíky, hroznové víno, melouny nebo olivy – podle všeho pozůstatky občerstvení dávných diváků.


Další články v sekci