Akustická navigace pro oceány nepotřebuje baterie, pohání ji zvuk
Život bez GPS navigace by byl mnohem méně zábavný a méně pohodlný. Přesto (pro mnohé možná překvapivě), na zhruba třech čtvrtinách rozlohy Země GPS navigace nefunguje. Tato území totiž pokrývají oceány. Satelitní navigace sice pracuje nad hladinou, rádiové vlny GPS signálu ale bohužel neprocházejí do větších hloubek. Právě proto mají ponorky chronické problémy s komunikací pod vodou a k orientaci v prostředí, narozdíl od letadel, nepoužívají radar, nýbrž akustický sonar.
Odborníci amerického institutu MIT se snaží překonat problém s podvodní navigací díky systému, který funguje jako podvodní GPS, ale namísto rádiových vln využívá vlny akustické.
Říkají tomu UBL, podle anglického Underwater Backscatter Localization. Tento systém nevysílá vlastní akustické vlny, ale odráží modulované akustické signály z okolí.
TIP: Šestinohý robot AntBot nepotřebuje satelity: Využívá mravenčí navigaci
Zařízení, která generují zvukové vlny, obvykle bývají velmi náročná na energii. U jaderné ponorky to nevadí, potápěč nebo biolog sledující mořské tvory s malým zařízením by s tím měl problém. Tým MIT proto vytvořil pro tuto navigaci důmyslný piezoelektrický generátor elektřiny, který využívá opět zvuk. Na generátor působí zvukové vlny a vyvolávají tření materiálu, čímž vzniká potřebná energie.
Nová technologie již má za sebou první testy v mělké vodě. Teď přijdou na řadu další testy, a nakonec by měla vzniknout univerzální podvodní akustická navigace. Po takové technologii je velká poptávka, protože bez ní doposud nebylo možné vypouštět do oceánu autonomní podvodní drony. Na ty čeká spousta práce, od automatického mapování mořského dna, až po monitorování stavu prostředí v oceánu.
-
Zdroj textu
-
Zdroj fotografií
MIT, Reza Ghaffarivardavagh, (CC BY-SA 4.0)