41 500 let starý přívěsek z mamutí slonoviny je nejstarším šperkem Eurasie

Bohaté naleziště v polské jeskyni Stajnia ukrývalo mnoho zajímavých nálezů. Mimo jiné i nejstarší zdobený šperk nalezený v Eurasii
27.11.2021 - Stanislav Mihulka


Polští archeologové si připsali velmi zajímavý nález. Během vykopávek v polské jeskyni Stajnia objevili pozůstatky přívěsku z mamutí slonoviny, který byl vyroben přibližně před 41 500 lety. Slonovinový přívěsek je v současné chvíli nejstarším známým zdobeným šperkem, který byl kdy nalezen v oblasti Eurasie.

Přívěsek byl objevený ve dvou kusech během vykopávek v roce 2010, informace o nálezu ale byly zveřejněné až nyní. Stáří přívěsku určilo radiokarbonové datování. Na přívěsku se nachází asi 50 prohlubní a dva kompletní otvory, které procházejí skrz. Badatelé se domnívají, že prohlubně by mohly vyjadřovat záznamy o úspěšných lovech, nebo možná cykly Slunce a Měsíce.

Přívěsek doby kamenné

Jak uvedla vedoucí výzkumu Sahra Talamo, která působí na italské Boloňské univerzitě, přívěsek pravděpodobně někdo nosil kolem krku. Zda tomu tak bylo ale nelze s jistotou říci, neboť přívěsek vznikl v době kamenné, kdy lidé našeho druhu teprve začínali vyrábět šperky a další typy ozdob. Mezi odborníky zatím nepanuje shoda ani na tom, co je k tomu vedlo.

TIP: Překvapení: Analýza DNA šperků ze slonoviny v Kambodži odhalila mamuta

Jeskyně Stajnia je exponovaným místem zajímavých archeologických objevů. Vykopávky, které zde probíhaly v letech 2006 až 2010, odkryly například množství pozůstatků neandertálců, množství artefaktů doby kamenné nebo řadu pozůstatků stepních a tundrových zvířat, která obývala místní krajinu před 2,58 miliony až 11,7 tisíci let.


Další články v sekci