10 překvapení z vesmíru: Probuzení vesmírného monstra a největší sluneční erupce za poslední roky
Proč dochází k přepólování Země?
Magnetické pole chrání naši planetu před náporem částic slunečního větru. Je však překvapivě „neposedné“ a občas se přepóluje…
Monstrum se probralo: Naše supermasivní černá díra je stále aktivnější
Supermasivní černá díra v srdci Mléčné dráhy vysílá více jasných záblesků…
Jaký je rozdíl mezi sekundou a vteřinou?
Mezi vteřinou a sekundou je zhruba stejný rozdíl jako mezi metrem a kilogramem. Každé z těchto označení totiž pojmenovává jednotku jiné fyzikální veličiny…
Pořádná rána: Slunce odpálilo nejsilnější erupci za poslední tři roky
Naše mateřská hvězda o sobě dala po delší době pořádně vědět. Podle vědců odpálila erupci, jakou jsme již více než tři roky neviděli. Silná sluneční erupce z konce listopadu ale naštěstí nesměřovala k Zemi…
Druhý největší radioteleskop na světě je vážně poškozený
Na portorické observatoři Arecibo došlo k devastující nehodě…
Nikdy jsme nebyli blíž: Sonda Solar Orbiter pořídila první snímky Slunce
Evropská sonda Solar Orbiter má za sebou první blízký průlet kolem Slunce. V rámci příprav otestovala své vědecké přístroje a pořídila první snímky z bezprecedentní vzdálenosti…
Neviditelná Nemesis: Kde vězí tajemná hvězda smrti?
Hvězda Nemesis měla zodpovídat za domnělá, pravidelně se opakující hromadná vymírání, jež paleontologové vyčetli z fosilního záznamu. O co přesně se jednalo a jaké bylo pozadí zajímavé hypotézy?
Tajemství odvrácené strany Měsíce: Proč je jeho neviditelná část úplně jiná?
Od chvíle, kdy jsme poprvé mohli spatřit „zapovězenou tvář“ Měsíce, uplynulo již 60 let. Od té doby jeho odvrácená polokoule nepřestává vědce překvapovat a dodnes ji obestírá řada tajemství…
Marsovský rover Perseverance objevil v Austrálii známky dávného života
Přestože nový rover NASA zamíří do vesmíru až během prázdnin, již nyní si připisuje důležité objevy. V rámci příprav na marsovskou misi jej vědci vysadili v australské poušti…
Mléčnou dráhu obklopuje obrovský oblak plynu o teplotě 10 milionů °C
Obálka Mléčné dráhy žhne s neuvěřitelnou silou. Podle zjištění amerických vědců dosahuje její teplota okolo 10 milionů °C.
-
Zdroj textu
-
Zdroj fotografiíNASA