Život v sedle: Koně hrají důležitou roli i v 21. století

Po tisíce let přispívali koně k lidskému pokroku a ze scény je nevytlačila ani průmyslová revoluce. Dodnes hrají důležitou roli při slavnostních událostech, pomáhají nám při práci a mnohé národy si bez nich stále nedovedou svůj život představit
05.05.2018 - Vilém Koubek

Tuny na pochodu 

Tažní koně symbolizují preindustriální éru, ale jejich sílu využíváme dodnes. Mezi nejoblíbenější „dříče“ patří belgičtí chladnokrevníci, kteří zvládnou mnohonásobně těžší náklad, než jsou sami: Na americké přehlídce National Western Stock Show přemístilo například dvoutunové duo belgických siláků zátěž o hmotnosti 7,7 tuny o více než dva metry. 

Dvě díry a mrtvý kozel 

Buzkaši se považuje za národní sport afghánského etnika Paštunů a provozují jej i v zemích Střední Asie, například v Kazachstánu či Uzbekistánu. Proti sobě stojí dva týmy jezdců s úkolem sebrat z centra hřiště bezhlavé tělo kozla, objet s ním herní plochu a vhodit jej do soupeřovy branky, jež má podobu díry v zemi. Pevná pravidla slouží pro mezinárodní klání, zatímco při lidových slavnostech se může počet účastníků v průběhu měnit a některé zápasy trvají i celé dny. 

Rudo před očima 

Zatímco tradiční představa býčích zápasů zahrnuje duel muže a zvířete, napříč Španělskem a Portugalskem se odehrávají také krvavá klání, při nichž toreador sedí v sedle. Tzv. rejoneador vystřídá během brutálního představení několik koní, od výstavních kusů pro přehlídky přes nesmírně obratná plemena, která dokážou „tančit“ jen několik centimetrů od býčích rohů, až po odvážné „finišery“, z jejichž hřbetu zápasník býka skolí.  

S hlavou nad davem 

Jízdní policie je ozdobou přehlídek, ale uplatnění nachází i v terénu. V první řadě se může pohybovat parky a oblastmi, kam se auta nedostanou, a ze sedla mají navíc muži zákona daleko lepší přehled o situaci. V davu pak těží z nezanedbatelné psychologické výhody, neboť ve službě se uplatňují velká a odvážná plemena. Americká jízdní policie například často využívá peršerony, kteří mohou vážit až 1,2 tuny.

Obří americká stáda 

Kovbojové jsou nedílnou součástí americké kultury už přes dvě století a jejich role neslábne. Chov dobytka tvoří nejvýznamnější část zemědělství ve Spojených státech, kde víc než milion producentů hovězího vlastní přes 94 milionů býků a krav či dalšího dobytka. Obrovská stáda nejlépe zvládají právě kovbojové a nejvíc jich působí v Texasu.

Malí, ale vytrvalí 

Kůň mongolský je velmi staré plemeno, jež se od dob Čingischána nijak nezměnilo. Jeho život se pevně pojí s kočovníky, kteří v Mongolsku chovají na tři miliony těchto zvířat – tedy víc než má země obyvatel. Vzrůstově jsou zmínění lichokopytníci menší než koně a zvládají teploty i kolem −40 °C.  



  • Zdroj textu
    100+1 zahraniční zajímavost
  • Zdroj fotografií
    Profimedia, Shutterstock

Další články v sekci