Seskok z 8 kilometrů bez padáku: Kdo je odvážný skokan Luke Aikins?
Předně je třeba říct, že sobotní superskok nebyl něčím, po čem by Luke odmalička toužil. Za jeho zřejmě životním seskokem stála vlastně náhoda. Když jeho kamarád Chris před dvěma lety přišel s nápadem, že by někdo mohl z podobné výšky vyskočit z letadla bez padáku, Aikinsovi se nápad líbil. Rozhodně se jej ale nechystal uskutečnit on sám. Reportérům časopisu People tehdy řekl: „Ne, děkuji. Mám ženu a syna a mám rád svůj život.“ Týdny ubíhaly a Lukemu nápad nedal spát. Nakonec se rozhodl, že do toho půjde.
Seskoku předcházelo mnoho měsíců příprav. Jeho tým trénoval seskok pomocí figurín, které vážily stejně jako Aikins. Jedna z nich při pokusném seskoku prolétla sítem a v obrovské rychlosti narazila na zem. Ani to je ale od bláznivého nápadu neodradilo.
Přesný jako Robin Hood
Jednou ze zásadních otázek bylo, jak trefit plochu, která z obrovské výšky není vidět. Sestrojili proto naváděcí systém, který se sestával z vizuální části a zvukové části. Uvnitř helmy měl Luke umístěné barevné kontrolky – červená značila odchýlení se od ideálního směru, bílá signalizovala správný směr. V navádění mu také pomáhaly zvukové signály, které dostával do sluchátek. I tak jde o mimořádně přesný seskok – gumová síť, kterou měl Aikins trefit měřila 100 × 100 stop, tedy zhruba 30 × 30 metrů. Z výšky bezmála osmi kilometrů lze přitom stěží rozlišit objekty o velikosti vesnice.
TIP: Rekordní seskok z vodopádu: 58,8 metru rychlostí 123 kilometry v hodině
Je Luke Aikins šílenec bez špetky pudu sebezáchovy? Naopak. Je ryzím profesionálem. Na svém kontě má za 26 let přes 18 tisíc seskoků a lze tak říct, že ve vzduchu se cítí jako ryba ve vodě. „Lidé, kteří se snaží posouvat hranice lidských možností, jsou automaticky považováni za blázny. Já se tak ale necítím. Svůj sobotní seskok považuji za přirozený a logický krok v mém životě extrémních výzev,“ popsal Luke svou motivaci.
Nálepek si za svůj život užil dostatek. Novináři, kteří mají s Lukem osobní zkušenost přiznávají, že pokud v rozhovorech zní zmínka o „šílencích“ a „bláznivých nápadech“, nezřídka Luke interview okamžitě ukončuje. Na otázku, zda se před skokem cítil nervózní, odpověděl velmi věcně: „Bylo by špatné, kdybych nebyl nervózní. Nešlo o žádný vtip. Bavíme se o seskoku bez padáku, což je naprosto vážná věc.“
Parašutista superman
Luke Aikins zkrátka není obyčejný parašutista. Je ve svém oboru extratřída a vyhledávaným odborníkem. Podílí se na výcviku elitních amerických výsadkářů a zároveň pracuje i jako expert v americké parašutistické asociaci. Pomáhal spoustě skvělých parašutistů s jejich rekordními seskoky. Například Rakušanovi Felixi Baumgertnerovi, když v roce 2012 seskočil s padákem jako první člověk na světě ze stratosféry ve výšce 39 000 metrů.
Co bylo na sobotním seskoku nejtěžší? Kromě přesného zacílení to byl samotný dopad. Do sítě Luke dopadl rychlostí okolo 190 km/h. Zvládnout přitom musel obrat, aby do sítě dopadl po zádech. Obtížný manévr prý trénoval dva měsíce v aerodynamickém tunelu v Seattlu.
Druhý nejlepší
Kuriozitou sobotního super seskoku je, že i přes svou výjimečnost nejspíš nebude zapsán do Guinessovy knihy rekordů. Dosavadní sportovní rekord sice Aikins překonal o sedm a půl kilometru, absolutní rekord v seskoku bez padáku ale drží letuška Vesna Vulovičová. Ta při teroristickém útoku nad Československem v roce 1972 přežila pád z letadla z výšky 10 050 metrů.
-
Zdroj textu
The New York Times, The Telegraph, Military Times
-
Zdroj fotografiíProfimedia, YouTube News