Zaostřeno na viry: Jak vypadá koronavirus, ebola nebo HIV pod mikroskopem

Na to, jak jsou malé, dokážou viry způsobit pěknou paseku. Ať už jde o koronavirus SARS-CoV-2, chřipkový H1N1, obávanou ebolu nebo nevyléčitelný HIV, představují pro člověka nebezpečí tím zákeřnější, že není postřehnutelné pouhým okem. Jak tito zloduchové vypadají ve 20 000násobném zvětšení?
08.03.2020 - Jan Halm

Strašák z Wu-chanu

koronavirus SARS-CoV-2

Snímek pořízený pomocí rastrovacího elektronového mikroskopu ukazuje virus SARS-CoV-2 (kulaté modré objekty) na povrchu buněk kultivovaných v laboratoři. SARS-CoV-2, také známý jako 2019-nCoV, je virus, který způsobuje onemocnění COVID-19. Uvedený virus byl izolován od pacienta v USA.

Koronavirus SARS-CoV-2 způsobuje onemocnění COVID-19, které bylo poprvé pozorováno na konci roku 2019 v čínském městě Wu-chan. Jde již o sedmý známý lidský koronavirus. Sekvenční analýza odhalila, že patří do stejného druhu jako SarS-CoV, tedy virus způsobující nemoc SARS. (CC: NIAID-RML)

O původu virů

koronavirus SARS-CoV-2

Čínští vědci přečetli dědičnou informaci virů izolovaných na dvou desítkách různých míst. Šokující byla vysoká shoda genomů všech izolovaných virů. Koronaviry patří podobně jako chřipka, ebola nebo HIV k virům s dědičnou informací uloženou ve formě kyseliny ribonukleové, která se rychle mění. Fakt, že se wu-chanský koronavir nestačil geneticky rozrůznit, jen potvrzuje zcela nedávný vznik onemocnění. K prvnímu přenosu ze zvířecího hostitele na člověka muselo dojít zřejmě v listopadu 2019. (CC: NIAID-RML)

Nebezpečný příbuzný

MERS-CoV

Virus MERS-CoV neboli koronavirus způsobující takzvaný Middle East respiratory syndrome (onemocnění dýchacích cest ze Středního východu) je příbuzný viru, který vyvolává nechvalně proslulý syndrom náhlého selhání dýchání, běžně označovaný zkratkou SARS. Na kolorovaném snímku z mikroskopu jsou jeho částice, vykultivované na buňkách připravených v laboratorním prostředí, jasně zelené. (Profimedia)

Chřipka z Hongkongu

H3N2

Virus chřipky se dělí na typ A, B a C (typ C způsobuje jen mírné infekce povětšinou u dětí). Typ A je epidemiologicky nejzávažnější a dělí se na různé subtypy, u člověka konkrétně na dva: H1N1 a H3N2 (písmena H a N označují typ povrchových antigenů viru – hemaglutinin a neuraminidáza). Závažnější, vzhledem k počtu komplikací, je podle odborníků subtyp H3N2, který se vyvinul ze subtypu H2N2. V letech 1968 a 1969 způsobil H3N2 v Hongkongu chřipkovou pandemii, která si vyžádala 750 tisíc obětí. (Profimedia)

Krvácivá horečka

ebola

Ebola je považována za jednu z nejnebezpečnějších nákaz, se kterou se kdy lidstvo setkalo. Je to především kvůli její nakažlivosti a úmrtnosti lidí, kteří se tímto filovirem nakazili. Příčina je jasná: Na ebolu neexistuje specifická léčba. Virus je typický svým podlouhlým vláknovitým tvarem, společným pro filoviry. (Profimedia)

Zabiják AIDS

HIV

HIV virus napadá T-lymfocyty, tedy bílé krvinky ze skupiny lymfocytů. Tím postupně ničí imunitní systém člověka až do jeho úplného vyčerpání a rozvinutí onemocnění AIDS. I když je T-lymfocyt oproti drobounkému viru obr (na snímku z mikroskopu je vidět jen část jeho povrchu, posetého červenými tělísky viru), přesto si s jeho destruktivní silou nedokáže poradit. (Profimedia)

Z ptáka na člověka

ptačí chřipka H5N1

Zmutuje-li virus původně ptačí chřipky, může se stát, že získá schopnost napadnout i lidský organismus. Štěstí v neštěstí je, že se tímto typem chřipky (H5N1) člověk nakazí jen při kontaktu s drůbeží, mezi lidmi navzájem se virus nepřenáší. Chřipka po napadení buňky tvoří dlouhé vláknité částice, které jsou na snímku z elektronového mikroskopu zbarveny modře. (Profimedia)




Další články v sekci