Zamilovanost na zavolanou: Vytvořte si citový vztah za pouhých 45 minut!
I dnes považujeme zamilování za něco mimo naše rozhodovací schopnosti. Psychologie jako věda to však vidí jinak. Existuje mnoho teorií, jak zamilovanost podpořit a přímo si k ní dopomoct. Zamilovanost, ale i láska totiž představují pocity, které můžeme ovlivňovat, a dokonce aktivně budovat.
Jak se zamilováváme?
Jedna z teorií vysvětluje pocit zamilování jako kombinaci tělesného vzrušení a přiřazení emocí ke druhé osobě. V praxi to znamená, že v situacích, kdy jsme rozrušení, stresovaní, nadšení či vystrašení a setkáme se s někým, kdo je nám sympatický, můžeme směs pocitů vyhodnotit jako zamilování.
Zázraky medicíny
Magazín o medicíně, biologii, fyziologii a zázracích nejen lidského těla
Článek čerpá z nového časopisu redakce magazínu 100+1 – Zázraky medicíny. Z pestré plejády témat, kterými se stoplusjednička zabývá, v něm najdete témata která se týkají každého z nás – lidského zdraví.
Více informací najdete na www.epublishing.cz
K pocitu zamilovanosti přispěje i zvýšený srdeční tep a vyplavování adrenalinu. V roce 1974 byl v souvislosti se sexuální atraktivitou v rámci experimentu zkoumán dokonce i strach. Psychologové Donald Dutton a Arthur Aron potvrdili, že u mužů se může vnímání sexuální přitažlivosti zesílit právě v podmínkách vyšší úzkosti či obav.
Budujme intimitu!
Láska je ovšem komplikovanější pocit a i v psychologii se spojuje s intimitou a vzájemnou blízkostí. Láska a náklonnost totiž souvisejí s odhalením se druhé osobě a s přijetím našeho protějšku. Na způsobu, jak docílit pocitu intimity a sblížení, pracoval Arthur Aron s kolegy ve své další studii.
Výsledky několika na sebe navazujících prací byly přitom velmi zajímavé. Aron spolu s dalšími vědci vymyslel dotazník pro náhodně spárované dvojice, který měl mezi těmito neznámými lidmi vyvolat pocit vzájemné blízkosti – a to za pouhých 45 minut! Otázky byly sestaveny tak, aby umožnily postupně se partnerovi odhalit, a v krátkém čase tudíž podpořit otevřenost a přijetí ve vztahu k druhému. Výsledkem byl ve většině případů pocit blízkosti, který účastníci výzkumu hodnotili jako nadprůměrný.
Dotazníkový elixír lásky?
Jednalo se opravdu o dotazníkovou verzi elixíru lásky? To samozřejmě nelze potvrdit. Svědectví účastníků jsou ryze subjektivní a nemůžeme si být jisti, s jakými typy vztahů tento nový vztah srovnávali. Na výsledky výzkumu mohly mít vliv také podmínky, za jakých se uskutečnil.
Dotazník si však můžeme představit jako jistý urychlovač vývoje vztahu. A jelikož na otázky odpovídají oba zúčastnění, fungují odpovědi nejen jako prostředek k poznání druhého, ale také coby zdroj informací o sobě samém.
Experiment na doma
V každém pořadu, který prezentuje nějaké experimenty, slyšíme větu: „Tohle doma nezkoušejte!“ Mandy Len Catronová se však rozhodla zariskovat a otázky z výše popsaného pokusu využít. Všechno pak podrobně popsala v článku „To Fall in Love With Anyone, Do This“ („Pokud se chcete zamilovat do kohokoliv, udělejte tohle“).
Mandy strávila večer v baru se svým známým a prošla s ním všechny sety otázek. Oba věděli, k čemu dotazy slouží, a znali tedy veškerá rizika. Jak jistě tušíte, stal se z nich pár. Nezačali spolu ovšem chodit hned. Mandy popisuje, že naopak právě díky tomu, že se sblížili tak rychle, čekali celé měsíce, kam jejich vztah povede a zda jsou vzájemné pocity stálé a autentické.
Otázkami k zamilovanosti
Pokud se stejně jako Mandy rozhodnete otázky použít, pravděpodobně už máte představu, čeho chcete docílit. Možná kolem sebe se svým budoucím partnerem kroužíte a hledáte jen způsob, jak se víc sblížit či jak prolomit nějakou bariéru, která vám v tom brání.
Sada otázek z popsaného pokusu vám nezaručí dlouhotrvající vztah. Jde však rozhodně o způsob, jak se s někým lépe poznat. Cest existuje mnoho, ale ať už zvolíte kteroukoliv z nich, mějte na paměti, že pocity lásky, blízkosti a intimity je třeba společně dlouhodobě budovat.
-
Zdroj textuZázraky MEDICÍNY
-
Zdroj fotografiíShutterstock