Zahrada rajských divů: Jemenský ostrov Sokotra

Ostrov Sokotra je od Afriky oddělen jen 200 metrů hlubokým mořem. Díky dlouhodobé izolaci od Africké pevniny zde roste obrovské množství endemických dřevin, které jsou ovšem ohroženy desítkami tisíc pasoucích se koz, ovcí, oslů, krav a velbloudů
06.03.2019 - Marek Telička

Lahvovník (Adenium obesum subsp. socotranum) je sukulentní dřevina. Vzhledem ke své jedovatosti je rostlina pasoucím se dobytkem ušetřena a šíří se v suchých kamenitých oblastech.

Podle velkých růžových květů se lahvovníku říká pouštní růže. Lahvovník je jedním z endemických druhů ostrova, které představují 37 % z dosud více než 850 popsaných druhů.

Osamělý dračinec rumělkový (Dracaena cinnabari) na okraji náhorní plošiny Homhill. Rod dračinec má okolo 80 druhů. Jen málo z těchto vývojově prastarých jednoděložných dřevin ovšem dosahuje stromovitých rozměrů. Pryskyřice dračinců na vzduchu tuhne v červenohnědou hmotu, která má desinfekční účinky. Kromě léčebných účelů se používá například k barvení keramiky z nepálené hlíny.

Převažující množství srážek na ostrově spadne v podobě přívalových bouří. Většina řek je proto dočasná a takovéto bazénky s průzračnou vodou jsou velkou atrakcí. Zejména pro arabské turisty, kteří ve vodě s chutí dovádí a zpívají. Zřejmě nejvíce těchto malých nádrží je k vidění ve spodní části údolí Wádí Dirhur, které roztíná náhorní plošinu Diksam v centrální části ostrova.

Tato část pobřeží v oblasti Arher na východním výběžku ostrova je pozoruhodná zejména díky vysokým dunám z jemnozrnného písku. Mezi nimi vytékají ze skalnatých stěn drobné říčky, které se po krátké cestě skalnatým pobřežím vlévají do moře.

Sup mrchožravý (Neophron percnopterus) nepatří k endemickým druhům ostrova. Ty jinak představují výraznou část zdejší fauny – až 90 % plazů a zástupců hmyzí říše nenajdete nikde jinde na naší planetě. Z důvodu velkého bohatství flóry a fauny byla Sokotra vyhlášena biosférickou rezervací UNESCO.

Strmé pobřeží ostrova Sokotra, který má zhruba rozměry 135 na 42 kilometrů. Název pravděpodobně pochází z arabského suq qutra, což znamená říše pryskyřice. Jméno souvisí s přítomností množství kadidlovníků, myrhovníků a dračinců, které produkují ve starověku velmi ceněné pryskyřice.

Porosty dračinců se na ostrově vyvíjely milióny let a patří k nejstarším ekosystémům na Zemi. Jejich budoucnost je ovšem nejistá, protože zavlečené druhy domácích zvířat spásáním ničí mladé výhonky vzácných druhů rostlin a tím i přirozené prostředí endemických živočichů. Na odvrácení negativního vývoje se od roku 1998 podílí i pracovníci a studenti lesnické a dřevařské fakulty Mendelovy zemědělské univerzity v Brně. Přímo na Sokotře budují školky produkující tisíce sazenic.



  • Zdroj textu

    časopis Příroda

  • Zdroj fotografií
    Shutterstock

Další články v sekci