Zabíjel anthrax? V divočině Namibie náhle uhynulo nejméně 100 hrochů
V Africe nežije zvíře, které by bylo lidem nebezpečnější než hroch. Vypadají jako líní pohodáři, kterým je všechno kolem jedno. Zdání ovšem klame. Rozzuřený hroch dokáže běžet nepříjemně rychle a tato zvířata mají v rámci dlouhodobých statistik na kontě víc smrtících útoků na lidi než kterýkoli africký predátor. Ani hrochům se ale smrt nevyhýbá.
Letos 2. října objevili správci v národním parku Bwabwata v jihoafrické Namibii mrtvého hrocha. Během pouhých pár dní se místní řeka Okavango zaplnila plujícími mrtvolami těchto mohutných a nebezpečných zvířat. Podle dostupných zpráv je mrtvých hrochů nejméně stovka. Přesný počet asi nebude možné zjistit, protože mrtvé hrochy požírají krokodýli.
TIP: Zombie epidemie anthraxu z roztátých mrtvol sobů děsí Sibiř
Viníkem děsivých scén v Namibii by mohl být anthrax. Tato nebezpečná látka zabíjí rychle a v minulosti se již stalo, že podobným způsobem postihla hrochy. Anthrax se navíc mezi hrochy může snadno šířit kvůli jejich sklonům ke kanibalismu.
Nevyzpytatelní útočníci
Nejhorší, co můžete při pozorování hrochů udělat, je přiblížit se k samici s mládětem. Dobrý nápad není ani postavit se mezi hrocha a vodu. Když se zavalitý býložravec cítí ohrožen, nemilosrdně zahájí útok, v němž mu prakticky nikdo není rovnocenným soupeřem a takový střet mívá často tragický konec. Hroši mají dokonce na kontě víc lidských životů než kterékoli jiné africké zvíře včetně velkých šelem. Rovněž jsou známí svou nevyzpytatelností. Často útočí i na zvířata, která se přišla k vodě napít.
-
Zdroj textuLive Science
-
Zdroj fotografiíCC0 Creative Commons