Za tajemstvím chuti: Vědci rozluštili genetický kód čajovníku čínského
Černý či zelený, ale i bílý, žlutý, oolong a pu'er. Všechny tyto odrůdy čaje mají společného jmenovatele – je jím rostlina Camellia sinensis, neboli čajovník čínský, ze které se získává nejstarší a nejoblíbenější povzbudivý nápoj na světě.
TIP: S mlékem, nebo bez? Jak Earl Grey ke svému jménu přišel
Chuť čaje ovlivňuje řada věcí – vedle složení půdy a prostředí ve kterém je rostlina pěstována ji mohou ovlivnit třeba škůdci. Napadení listů malou zelenou kobylkou má například za následek velmi zvláštní voňavý čaj. Výslednou chuť pak ovlivňuje zejména obsah kofeinu, teinu a katechinu.
DNA čaje
Všechny informace o chuti, vůni ale i například barvě čaje skrývá podobně jako u lidí – genetická informace uložená v DNA. Pokud dokážeme číst DNA, můžeme ovlivnit chuť čaje, měnit odolnost rostliny či šlechtit nové druhy. Čínským vědcům se po pěti letech výzkumu podařilo rozluštit genom čajovníku čínského. Rozluštěný genom obsahuje tři miliardy párů bází a je tak výrazně delší než u jiných rostlin. Například ve srovnání s kávovníkem je až čtyřikrát delší.
TIP: Nejdražší čaj na světě: Pandí lejno jako zlatý důl
Rozluštěním DNA ovšem práce teprve začíná, vědci se nyní soustředí na vytvoření genetické mapy čajovníku. Objev by v každém případě měl pomoci k tomu, aby se dál zvyšovala kvalita a snižovala cena čaje. Pomůže ale i tomu, aby se dál šlechtily určité žádané vlastnosti oblíbeného nápoje.
-
Zdroj textuBBC, Molecular Plant
-
Zdroj fotografiíShutterstock