Z ptačí perspektivy: Krása planety Země

Stačí vystoupat pár desítek metrů a Země může vypadat úplně jinak – známé struktury se změní k nepoznání a ukážou se jiné, z lidského pohledu nepozorovatelné. Takto vidí zemi ptáci, piloti a ostatní šťastní tvorové, kteří zvládli létání
15.11.2017 - Pavel Nygrýn
Mravenci na pískovišti? Ve skutečnosti karavana velbloudů, která převáží pytle se solí v nigerské poušti Ténéré. Jejich cílem je oáza Bilma, ve které sůl nakupují místní Tuaregové. Každý velbloud nese přibližně 200 kg soli a na zpáteční cestě jen o něco menší množství zásob a proviantu.
Toto není fotka atletického oválu ani bazén na nádvoří chemičky. Rudou barvu vody způsobují řasy, které se v těchto lagunách pěstují. Slaná voda Hutt Lagoon hostí největší farmu podobného typu na světě. Vypěstované řasy jsou především zdrojem beta-karotenu, který se využívá jako potravinářské barvivo i potravinový doplněk (označuje se také jako provitamín A).
Voda vytváří ty nejúžasnější kreace na Zemi. Když se k ní přidá ještě rostlinstvo, může vzniknout takto neuvěřitelná formace. Dole byste se museli prodírat hlubokým blátem, ze vzduchu jde ale o čistou krásu. Tyto mokřiny se však nenacházejí v tropických oblastech, najdete je ve španělské provincii Huelvo.
Z jedné strany obrovské masy vody, z druhé miliony tun písku – obojí bylo vytvarováno silným větrem. Takto vypadá pobřeží Pacifiku v jižní části Peru. Větry zde vanou téměř neustále z jediného směru, díky čemuž vznikají unikátní tvary dun.
Letecký pohled na trhliny v ledovci Knik, který se nachází asi 80 kilometrů od Anchorage, hlavního města Aljašky. Ledové pole měří zhruba 40 kilometrů a trhliny mohou být hluboké celé desítky metrů.
Terasovité vinice jsou na celém světě velmi podobné. Tyto se nacházejí ve Francii a rostou na nich velmi zajímavá vína. Tamní kopce shlížejí přímo do údolí řeky Rhôny u Ampuis. Jde o jednu z nejstarších vinic Côte-Rôtie (což volně přeloženo znamená „opékané svahy“). Nedostatkem slunce rozhodně netrpí a sklon svahů místy dosahuje až 60 %.
Letecký pohled z výšky 500 metrů na pláž v italském Toskánsku. Fotograf a pilot Alex S. MacLean (64) prozkoumal z ptačí perspektivy stovky kilometrů italského pobřeží, aby zdokumentoval vliv, jaký mají zástupy turistů na podobu krajiny.
Z výšky připomínají tyto bazénky poblíž vesničky Teguidda-n-Tessoumt v Nigeru fantastickou mozaiku. Dělníci sem přečerpávají slanou vodu z mělkých studen a nechávají ji odpařovat, zbylou sůl pak prodávají. Odstín bazénků závisí mimo jiné na barvě přítomných řas a množství soli, která tuhne na povrchu.
Velká útesová bariéra je největším korálovým útvarem na světě – táhne se podél pobřeží Austrálie v délce přibližně 2 000 km. Jde také o jedinou stavbu živých tvorů, která je viditelná i z Měsíce. Tak vysoko ale není třeba vystoupat – dílo asi 350 druhů korálů je v modrém oceánu krásně vidět i z několikametrové výšky.
Terasovitá políčka v prefektuře Čou-šan (provincie Če-ťiang) patří k vyhledávaným cílům fotografů. Když ovšem fotoaparát vybavíte speciálním širokoúhlým objektivem a vydáte se fotit z výšky, je výsledek ještě o něco zajímavější.


  • Zdroj textu
    100+1 zahraniční zajímavost
  • Zdroj fotografií
    Shutterstock, Profimedia

Další články v sekci