Yellowstone: Život na bublajícím vulkanickém hrnci

Pokud míříte na západ USA, rozhodně byste si neměli nechat ujít návštěvu Yellowstone, jednoho z nejkrásnějších amerických národních parků. Park se z největší části nachází v americkém státě Wyoming a částečně zasahuje i do Montany a Idaha.
29.07.2017 - Marek Telička

Vzácní obyvatelé parku

Před příchodem bělochů do Ameriky žilo na tomto kontinentu asi 50–70 milionů bizonů (Bison bison). Do roku 1889 jich pak kvůli krvelačným střelcům zbylo jen kolem 500. Dnes v Americe žije asi 300 tisíc jedinců, především na území chráněných přírodních oblastí, indiánských rezervací nebo na soukromé půdě bohatších rančerů. Velká populace pak žije především v národním parku Yellowstone.

Hřmící padající voda

Spodní vodopád Velkého kaňonu má výšku skoku 94 metrů, což je více než v případě Niagarských vodopádů, které jsou vysoké 48 a 51 metrů. Celkový objem vody se ovšem s Niagarou, která je 800 metrů široká, nedá srovnávat. Spodní vodopád má totiž na šířku pouhých 22 metrů. Maximální průtok na jaře zde dosahuje asi 240 m3/s, na podzim jde o pouhých 19 m3/s.

Krása, která bere dech

Malebnost Yellowstonského kaňonu, označovaného jako Velký kaňon, byla dlouho nepoznaná. V roce 1869 se do něj vydali Charles W. Cook, David E. Folsom a William Peterson. Kaňon jako první uviděl Cook, který si poté do zápisníku poznamenal: „Jel jsem vpředu, za mnou Folsom a Peterson na svých koních. Pátral jsem, co se přede mnou v lese objeví. (…) Zatímco moje pozornost byla soustředěna na soumara za mnou, který se zastavil a pásl, můj kůň se náhle zastavil. Otočil jsem se dopředu a spatřil velký kaňon. (…) V úžasu jsem si sedl a čekal, než přišli moji společníci. Zdálo se mi, že uplynulo dalších pět minut, než někdo promluvil.“

Obří gejzír

Gejzír Old Faithful stříká proud horké vody do výšky 32 až 56 metrů, průměrně do 40 metrů. Voda má těsně před erupcí teplotu 95 °C a hned se ochlazuje. Při jedné erupci je vyvrženo 14 až 32 tisíc litrů vody, která pak odtéká do říčky Firehole River. Samotnou aktivitu gejzíru lze rozdělit na několik etap. V přípravné fázi se projevuje jen vyšplouchnutím vody z ústí do výše 30 centimetrů až šesti metrů. Tato fáze se může několikrát opakovat a trvat až 20 minut. Teprve potom následuje hlavní fáze, kdy se gejzír vzchopí k mohutnému výtrysku, jenž trvá 10 až 20 vteřin a voda při něm dosahuje do maximální výše. Tato fáze se může se stejnou intenzitou ještě jednou nebo dvakrát opakovat.

Barvy ranní slávy

Termální jezírko Morning Glory (Ranní sláva) vděčí za svůj název manželce zástupce náčelníka národního parku 

Yellowstone E. N. McGowanové. Horkou nádrž pojmenovala v roce 1883, protože jí barvou připomínala květ convolutus. Latinský název žlutooranžové květiny má totožný význam, tedy „ranní sláva“. Specifickou barvu vodní nádrže způsobují bakterie, které ve vodě žijí. Při několika příležitostech se jezírko Morning Glory projevilo jako termální gejzír, přičemž obvykle následovalo zemětřesení nebo jiná seismická aktivita. Aby nádrž nemohli znečistit návštěvníci, muselo se upravit a zabezpečit několik přístupových cest.



Na obrovské ploše Yellowstonu jsou jezera, kaňony, řeky i horské hřebeny. Vedle sebe zde existuje množství ekosystémů, z nichž nejvíce je zastoupen subalpínský les. Jezero Yellowstone je jednou z nejvýše položených přírodních nádrží severoamerického kontinentu a jeho hladina je uprostřed Yellowstonské kaldery, největšího supervulkánu celého kontinentu. Jde o aktivní vulkán, který v posledních dvou milionech let několikrát vybuchnul. Je to tedy potenciální hrozba, díky níž je ovšem v této oblasti k vidění obrovské množství geotermálních jevů.

  • Zdroj fotografií
    Shutterstock

Další články v sekci