Himálajský obr Indus (7 120 metrů)
Přestože není příliš známá, představuje pákistánská soutěska Indus vůbec nejhlubší kaňon planety. Leží v místech, kde se gigantická řeka Indus valí himálajským masivem a prochází pod devátou nejvyšší horou světa Nanga Parbat (8 125 m n. m.). Obří strž se propadá do hloubky více než 7 km, a některé její části lze tudíž z vrcholu spatřit pouze v určitou denní hodinu a za dostatečného slunečního svitu.
Kings Canyon: Posvátný přírodní amfiteátr (100 metrů)
Australský Kings Canyon neboli Královský kaňon leží asi 350 km od Alice Springs a je výsledkem dlouhodobé eroze v nitru nehostinné pouště. Propadá se do hloubky až 100 m, a v okolní rovinaté krajině tak vytváří jakýsi přírodní amfiteátr. Údolím protéká říčka Kings Creek a dává vzniknout svěžím jezírkům a tůním, jež poskytují život více než 600 rostlinných i živočišných druhů. Oblast patří rovněž k nejposvátnějším místům domorodých Austrálců.
En-š’: Zapomenutý poklad Číny (75 metrů)
V poslední době řadí odborníci kaňon En-š’ v provincii Chu-pej mezi nejkrásnější místa Číny i celé planety. Údolí dlouhé 108 km, jež vyhloubila řeka Čching-ťiang, lemují strmá skaliska porostlá stromy a keři a na úpatí skal se nachází přes dvě stě jeskyní. Unikátní zázrak přírody se do mediálního povědomí dostal teprve nedávno, když inspiroval tvůrce snímku Avatar při vzniku filmové podoby planetky Pandora.
Barranca del Cobre: Mexická chlouba šestkrát jinak (548 metrů)
Barranca del Cobre neboli Měděný kaňon se nachází v Mexiku a tvoří jej šestice menších kaňonů o celkové délce 1 500 km. Všechny se pyšní velkolepou scenérií i nádhernými vyhlídkami, jež prý dokonce předčí slavnější Grand Canyon. Tamní náhorní plošiny se vypínají do výšky 2 400 m n. m. a kaňony se propadají do hloubky 548 m, což umožnilo vznik dvou ekosystémů s rozdílným klimatem – vysokohorským a subtropickým. Oblast stále obývají indiáni kmene Rarámuri, kteří žijí v jeskyních pod skalními převisy.
Fjadrárgljúfur: Vzpomínka na dobu ledovou (100 metrů)
Jeden z nejkrásnějších kaňonů světa se ukrývá také na jihu Islandu. Tisíciletá eroze způsobená táním ledovců vyhloubila v tamní krajině 2 km dlouhou a asi 100 m hlubokou strž, kterou nadále „opracovává“ řeka Fjadrá. Soutěska vznikla pravděpodobně před devíti tisíci let, na sklonku poslední doby ledové. Procházku kaňonem i podél řeky oceníte zejména kvůli nádherné krajině, v níž lze obdivovat také malebné vodopády.
Grand Canyon: Otevřená historie Země (1 830 metrů)
Arizonský Grand Canyon (Velký kaňon) se tradičně považuje za nejdelší na světě, ačkoliv zmíněná informace je dnes již sporná – prvenství se momentálně připisuje Měděnému kaňonu v Mexiku. Arizonská strž je ovšem nepochybně nejproslulejší. Řeka Colorado ji formovala miliony let až do dnešní 446 km dlouhé, 500 m široké a průměrně 1 600 m hluboké podoby. Stáří útvaru se odhaduje až na šest milionů let, a geologická vrstva na jeho dně je dokonce dvě miliardy let stará. Mnozí proto považují tamní souvrství sedimentárních hornin za otevřenou knihu, v níž lze číst o historii naší planety.