Vědci obevili nový kontinent aneb 10 nejčtenějších článků roku 2017

31.12.2017 - redakce 100+1


V uplynulém roce jste si na našem webu mohli přečíst více než 3 200 článků z oblasti vědy, historie, cestování, ochrany přírody, vojenství a kosmonautiky. Seznamte se s desítkou těch, které vás zaujaly nejvíce:

10. Josef „Sepp“ Allerberger: Alpský ostrostřelec a odstřelovačský inovátor

Rakušan Allerberger nikdy nedostal vyšší hodnost než desátník a na frontu byl v roce 1943 poslán jen jako kulometčík. Přesto dosáhl 257 potvrzených zásahů a stal se druhým nejúspěšnějším německým odstřelovačem

9. Poklad z blešího trhu: Fotka za 10 dolarů může sběrateli vynést miliony

Když si Frank Abrams v roce 2011 koupil na bleším trhu starou skupinovou fotografii několika mužů, neměl nejmenší tušení, že narazil na opravdový poklad. Fotka za 10 dolarů může nyní Frankovi přinést miliony. Ukázalo se, že na starém snímku je legendární americký psanec a proslulý pistolník Billy the Kid…

8. Příběh Mary Toftové: Ženy, která porodila králíka

Ačkoliv již bývá společnost 18. století spojována s osvícenstvím, ani pokrokové metody v bádání a přemýšlení ji nezbavily víry v absurdní mýty – a jedním z nejslavnějších se stal příběh o ženě, jež rodila králíky…

7. Julius Fučík: Pravda o odbojáři, který nepromluvil

Odbojář Julius Fučík patřil v dobách své největší slávy ke klíčovým postavám československého komunistického pantheonu. Jak se zapojil do odbojové činnosti? Jak proběhlo jeho zatčení a jak se vlastně stal komunistickou ikonou?

6. Poněkud drsný žertík: Praskající skleněný chodník v kilometrové výšce

Skleněné mosty a lávky rostou v posledních letech v čínských horách jako houby po dešti. Procházka po chodníku, vinoucím se desítky metrů nad zemí, je výzvou sama o sobě. Pro skutečné odvážlivce je pak připravený praskající skleněný chodník…

5. Znovuzrození Aralského moře: Podaří se zvrátit katastrofu způsobenou člověkem?

Téměř kompletní vymizení Aralského jezera z atlasů bývá považováno za ekologickou katastrofu, kterou lze velikostí a dopadem srovnat s výbuchem jaderné elektrárny Černobyl. Poslední roky však dávají naději, že se podaří zachránit alespoň torzo někdejší rozlehlé vodní plochy…

4. Největší katastrofa v dějinách lidstva: Na celé Zemi zůstalo jen 10 000 lidí

Na téma vyhynutí lidstva již bylo natočeno mnoho filmů a napsána řada knih. Některé z těchto hororů a sci-fi děl však překvapivě stojí na reálném dramatickém základě. Dávný výbuch sopky Toba měl totiž skutečně málem na svědomí zánik lidského pokolení…

3. Obávaní žraloci bílí jsou v oceánu kořistí: Jejich lovcem ale tentokrát není člověk

Žraloci bílí, známí též jako žraloci lidožraví, jsou jako stroje na zabíjení. Někdy se ale i nelítostný vrcholový predátor sám stane kořistí. V jihoafrických vodách se to stalo i lidožravým žralokům. Kdo se žralokům odvážil postavit?

2. Železné předměty doby bronzové nepocházejí z tohoto světa

Když vědci loni zjistili, že čepel dýky slavného faraona Tutanchamona vznikla z meteoritického železa, vzbudilo to značný rozruch. Francouzští odborníci teď nově tvrdí, že nešlo o žádnou výjimku. Všechny železné nástroje a zbraně doby bronzové jsou podle nich vyrobené z meteoritického železa…

1. Země má nový kontinent: Je velký jako Indie a téměř celý je pod vodou

Kolik má Země kontinentů? Podle školních učebnic sedm. Geologové ale tvrdí, že Evropa a Asie jsou součástí jednoho kontinentu a je jich tak vlastně jen šest. Nyní se ale zdá, že ani jedno z tvrzení není úplně pravdivé – podle vědců je již v podstatě jisté, že dalším zemským kontinentem je Zélandie…

  • Zdroj textu
    stoplusjednicka.cz
  • Zdroj fotografií
    stoplusjednicka.cz

Další články v sekci