Houba do miniaturního košíku
Jemné štětkovité útvary této mikroskopické houby rostou v chodbičkách podkorního hmyzu. Na vrcholku štětky (svazku srostlých konidioforů) se vytvářejí spousty drobných spor, které se snadno nalepí na těla dalších prolézajících kůrovců a jsou tak přenášeny zase o kousek dál, kde mohou osídlit dosud neobsazenou niku. Mikroskop Olympus BX51, kamera Olympus DP72, preparát v Melzerově činidle, zvětšení 160×, ZPS16. (autorka: Alena Kubátová)
Lampiónové semínko
Semínko huseníčku rolního (Arabidopsis thaliana) pod fluorescenčním mikroskopem. Huseníček je významná modelová rostlina, která dobyla laboratoře díky snadnému pěstování a krátké generační době. Kvůli svému malému genomu byl vybrán jako první rostlina, jejíž kompletní genetická informace byla přečtena. Obrázek vznikl složením z několika různě zaostřených snímků. (autor: Jan Martínek)
Přilbice z dávných dob
Obrněnka ze skupiny Dinoflagelata tvoří významnou část mořského planktonu. Ta na snímku připomíná přilbici pohozenou středověkými bojovníky, ale její velikost nepřekračuje 100 mikrometrů. Snímek byl pořízen rastrovacím elektronovým mikroskopem JEOL 7401F a počítačově kolorován. (autorka: Jana Nebesářová)
V myším mozku
Záhyby myšího mozečku zdobí rozkošatěné Purkyňovy buňky. Na axonech svými spiny vytváří hustou síť nervových spojení. Barveno protilátkou proti calbindinu. (autor: Ondřej Šebesta)
Elegantní blizna
Blizna jestřábníku oranžového (Hieracium aurantiacum) s nalepenými pylovými zrny. Tento druh vytrvalé, značně chlupaté byliny můžeme najít v Evropě, Severní Americe i v Austrálii. Snímek byl spojen z více expozic (z-stack). Epifluorescence pod UV světlem. (autor: Jan Martínek)