Ve virtuálním těle: Česká aplikace Human Anatomy VR dobývá svět

K nejnáročnějším disciplínám při studiu medicíny nepochybně patří anatomie. Složité struktury lidského těla mohou totiž adepti lékařství poznávat jen při pitvě či z dvojrozměrných obrázků v učebnicích. Nyní se jim však nabízí „3D řešení“
10.12.2020 - Nikol Patíková


Ještě coby medik hledal Tomáš Brngál nejen způsob, jak sobě i spolužákům zvládnutí náročného předmětu anatomie usnadnit, ale také jak fungování lidského těla lépe pochopit. Ideální řešení našel ve světě virtuální reality, která umožňuje trojrozměrné zobrazení. 

Učit se kdekoliv

S týmem programátorů a 3D designérů společně vymysleli aplikaci Human Anatomy VR, jejíž pomocí se budoucí lékaři dostanou přímo ke konkrétním orgánům: Stačí do speciálních brýlí vložit chytrý telefon, a ocitnou se v úžasném i složitém světě naší tělesné schránky. Jakýkoliv orgán nebo strukturu si lze prohlížet, otáčet i studovat, a snáz tak pochopit, jak celé tělo funguje.

Tomáš Brngál se svým týmem založil firmu Virtual Medicine a licenci ke zmíněné aplikaci věnoval v roce 2016 lékařské fakultě Univerzity Komenského v Bratislavě. Ta ji začala plně využívat a jako první na Slovensku zřídila virtuální anatomickou učebnu. 

TIP: Léčba virtuálním strachem: Jak se léčí klaustrofobie a další lidské děsy

Human Anatomy VR se však nutně neváže ke konkrétnímu místu: Studenti se s ní mohou učit i doma, v knihovně či kdekoliv jinde. Celkem 92 % z nich navíc v průzkumu potvrdilo, že nyní anatomii zvládají mnohem lépe a nemusejí nad předmětem trávit tolik času. Aplikace se kromě toho již stihla rozšířit do celého světa, takže úspěšně slouží desítkám tisíc uživatelů ve více než 150 zemích. 


Další články v sekci