Ve věku 98 let zemřel vynálezce Big Macu Jim Delligatti

Příběh Michaela Delligattiho je typickým americkým snem. Vynálezce Big Macu dokázal svůj nápad prosadit i proti vůli obří společnosti a dobýt s ním celý svět
02.12.2016 - Martin Reichman


Do podnikání v oblasti rychlého občerstvení se Michael Delligatti pustil v roce 1957. Tehdy si v západní Pensylvánii otevřel svou první franšízu McDonald's. Nadaný podnikatel se rychle dokázal prosadit – přestože musel bojovat s tvrdou konkurencí řetězců Big Boy a Burger King, již o deset let později se mohl pochlubit tuctem vlastních provozoven.

Dvojitá porce masa

Zásadní zlom ale přišel až v roce 1967. Na setkání milovníků hamburgerů, které se konalo v Uniontownu, představil Delligatti svou novinku Big Mac – hamburger s dvojitou porcí masa. Začátky nebyly vůbec snadné – vedení McDonald's s novinkou nesouhlasilo a obávalo se ztráty zákazníků. Delligatti svůj Big Mac totiž nabízel za 45 centů, běžná cena hamburgeru přitom v té době byla jen 18 centů. Pomoc se mu dostalo od Ralpha Lanphara, regionálního manažera, který Delligattimu povolil zavedení Big Macu v jeho provozovnách. Rychle se ukázalo o jak prozíravý tah šlo.

Provozovny Michaela Delligattiho se těšily nevídanému zájmu zákazníků a brzy se staly pobočkami s nejvyšším obratem. Pouhý rok od zavedení do nabídky se Big Mac podílel 19 % na obratu společnosti. O půlstoletí později je jeho vynález celosvětovým fenoménem. Jen ve Spojených státech se za jediný rok prodá zhruba 550 milionů Big Maců a miliony dalších ve více než 100 zemích po celém světě.

V pondělí 28. listopadu Michael James „Jim“ Delligatti zemřel doma v rodném Fox Chapel, městečku s pěti tisíci obyvateli nedaleko Pittsburghu. Bylo mu 98 let.

  • Zdroj textu
    The New York Times, Wikipedia
  • Zdroj fotografií
    McDonald's

Další články v sekci