V zahradě žravých obrů: Pozemský ráj v marrákešské zahradě Majorelle

Jakmile sem vkročíte, zapomenete na život za zdí. Žádný hluk, žádný smog ani všudypřítomný nepořádek. A co víc: tahle zahrada má svůj příběh. Věhlasný umělec ji založil a ještě věhlasnější ji po letech probudil k životu
26.08.2020 - Vladimír Kouba a redakce Koření


V Marrákeši narazíte hned na několik vyhlášených zahrad. Tou nejúchvatnější je ale bezesporu zahrada Majorelle. Proslavil ji světoznámý módní návrhář Yves Saint Laurent, který však nebyl jejím původním vlastníkem. Tím byl francouzský malíř Jacques Majorelle, který sem přišel v přistěhovalecké vlně po roce 1912. Tehdy Francouzi převzali vládu nad Marokem a do země se přistěhovaly desítky tisíc lidí. Majorelle tady v roce 1923 koupil pozemek o rozloze 1,6 hektaru. Postupně kupoval další parcely, až získal celkem téměř čtyři hektary půdy. Rozhodl se zde postavit dům a založit botanickou zahradu, kterou pak v roce 1947 otevřel pro veřejnost.

TIP: Padesát odstínů zelené: Tohle jsou nejkrásnější zahrady světa

Od malířovy smrti v roce 1962 zahrada pustla a zdálo se, že je odsouzena k zániku. V tu chvíli se ale v Marrákeši objevil její zachránce. Yves Saint Laurent to místo znal už léta a když se roku 1980 dozvěděl, že má zahrada ustoupit stavbě velkého hotelu, neváhal ji odkoupit a navrátit jí podobu pozemského ráje. 

Africká útěcha

Yves Saint Laurent se narodil v Alžírsku a severní Afriku miloval. V marrákešské zahradě nalézal inspiraci i únik před svými problémy. Jeho život nebyl snadný – přes světový úspěch byl spíše plachým samotářem, prožil několik nervových zhroucení a trpěl depresemi, jež utápěl v alkoholu a drogách.

  • Zdroj textu
  • Zdroj fotografií
    Shutterstock, Wikipedie

Další články v sekci