V indické škole se všichni studenti učí psát pravou i levou rukou současně
Přestože přesná čísla chybějí, odhaduje se, že praváků je v celosvětové populaci zhruba 90 %, leváků necelých 10 % a pouhé 1 % lidí má obě ruce stejně zručné. Zakladatel venkovské školy v indické Madhjapradéši je přesvědčený o výhodnosti obourukosti natolik, že se rozhodl naučit všechny své studenty psát oběma rukama.
Kolik rukou máš…
Inspirací k tomuto neobvyklému kroku byla podle zakladatele školy tradovaná obourukost uznávaného prvního indického prezidenta a spolutvůrce indické ústavy Rádžéndra Prasáda.
Každá hodina výuky zahrnuje i 15minutovou část, během které se studenti věnují psaní pravou i levou rukou. Nejde ale jen o psaní jako takové. Podle úrovně, jaké studenti postupně dosahují, se mění i náročnost. Postupně si tak osvojují rychlost a přesnost psaní, na vyšší úrovni jsou pak schopni psát dva dokumenty najednou, a to dokonce i v různých jazycích. Podle představitelů školy jde o velmi efektivní výuku více cizích jazyků.
TIP: Pronásledovaní albíni, zrzci, leváci i plešatí: Kde se berou smrtící pověry?
Přestože se schopnost psát dva dokumenty současně, a navíc v různých jazycích jeví jako obdivuhodná, vědci před podobným způsobem tréninku nepřímo varují. Dříve zveřejněná studie amerických vědců například ukázala, že obourucí lidé prokazatelně dosahují horších výsledků v matematice, práci s pamětí a v oblastech kde je třeba logického uvažování. Studie ze severního Finska zase naznačuje, že u obourukých dětí je vyšší riziko vzniku duševních poruch, včetně ADHD, koktavosti a výsledků ve škole.
Pro přesnost ovšem dodejme, že obě zmíněné studie pracovaly s lidmi s vrozenou obourukostí. Výsledky naučené obourukosti tak mohou být zcela odlišné.
-
Zdroj textudailymail.co.uk
-
Zdroj fotografiíShutterstock