Voda bez rozdílu
kajman brýlový | Střední a Jižní Amerika
Relativně nevelký zástupce čeledi aligátorovitých přebývá v pomalu tekoucích řekách, nížinných mokřadech či jezerech. Problémy mu však nečiní ani slaná voda, což z něj dělá univerzálního dravce. Takto si pochutnává na čerstvě skolené pirani.
Pulci, střezte se!
potápník vroubený | Evropa, sever Asie
Potápník vroubený patří k největším vodním broukům světa – dorůstá až 35 mm. Larvy si obstarávají potravu lovem a nepohrdnou ani pulcem (na snímku). Skrz kusadla vstříknou do těla oběti žaludeční šťávy, načež natrávený obsah vysají.
Kde jsou ryby, tam je orlovec
orlovec říční | mírná a tropická pásma
Orlovec říční má křídla o rozpětí až 180 cm a žije v podstatě všude tam, kde se ve vodě vyskytují ryby. Právě z nich totiž sestává 99 % jeho jídelníčku. Silnými pařáty dokáže uchopit i dvoukilový úlovek a odnést si ho do hnízda.
Malá, ale vražedná
valovka severní | severní vody
Drobnému měkkýši valovce severní se přezdívá „mořský anděl“ a dorůstá délky až 8,5 cm. Osídlila i hloubky přesahující 500 m a živí se lovem – na snímku právě útočí na trnovku arktickou. Samy valovky se přitom stávají obvyklou kořistí velryb, které je polykají spolu s planktonem.
Banditi oceánu
muréna trepenitá | tropické vody Indického a Tichého oceánu
Domovem murén trepenitých se staly korálové útesy a štěrbiny, kde se tito až 80 cm dlouzí dravci ukrývají a čekají na kořist. Přednost dávají mělkým vodám a obvykle se vyskytují v hloubkách do 50 m.
Hlavně z cesty!
žralok citronový | tropické vody
Žraloci patří k nejobávanějším predátorům moří. Žralok citronový plovoucí v mělkých vodách nedaleko australského ostrova Heron ani není na lovu. Přesto budí takový respekt, že se od něj hejno ryb snaží udržet v co nejbezpečnější vzdálenosti.