V Británii jde na dračku „fair trade“ kokain. Podle expertů jde jen o marketingový trik
Britští dealeři kokainu přišli s novým trikem. Movitějším zákazníkům nabízejí dražší, povídačkou opředenou drogu. Tvrdí, že jejich zboží pochází přímo od kolumbijských farmářů a je vyráběné s větším ohledem na životní prostředí. Podle britského experta na drogovou problematiku Neila Woodse je ale jediný rozdíl v ceně.
„Zaznamenal jsem nabídky koksu šetrného k přírodě, eticky získávaného, organického apod. Všechno je to ale obyčejný obchodní trik. Při ceně 200 liber za gram tomu říkám woke coke podvod,“ okomentoval obchodní praktiky drogových dealerů Neil Woods.
Ekologický kokain od kolumbijských farmářů
Gram k „přírodě šetrného“ kokainu vyjde v Londýně na 200 liber (v přepočtu zhruba 5 800 korun). Běžná cena v pouliční kvalitě je přitom ve Spojeném království zhruba poloviční a nejlevnější lze pořídit za třetinu. „Každý v Chiswicku má woke koks. Mají svoje veganské jídlo, organické víno a teď i woke šňupání,“ prozradila britská herečka Davina Taylorová.
TIP: Tišitel duševní bídy: Kokain byl v dobách první republiky drogou číslo jedna
Podle Lawrence Gibbonse z Národní kriminální agentury vede obchod s kokainem k násilí a ničení ve Velké Británii i v zahraničí. Nic jako „fair trade“ kokain prostě neexistuje. Podobně vidí problematiku i kolumbijská humanitární pracovnice Bibiana Villota. „Obchod s kokainem produkuje krveprolití, destabilizaci komunit a děsivý cyklus násilí. Pokud vzroste poptávka, bude stoupat i výroba a cyklus ničení bude pokračovat. To, čemu se říká „fair trade“ kokain, přinese jen další chamtivost a další krveprolití.“
Podle odborníků Kolumbii každoročně opouští kolem 1 500 tun kokainu, přičemž zhruba polovina se následně přepravuje do Evropy. Jen ve Velké Británii vyprodukuje kokainový průmysl ročně zhruba 2,5 miliardy liber (přibližně 70 miliard korun).
-
Zdroj textu
-
Zdroj fotografií
iStock