Úžasný svět pod mikroskopem: Věda je krásná

Tyto snímky pocházejí ze soutěže Věda je krásná, která si klade za úkol zprostředkovat nejširší veřejnosti mnohdy netušenou krásu a estetiku, na kterou přírodovědci narazí při svém seriózním bádání
20.09.2019 - Věda je krásná

Krajka

Pestrobarevná zrna olivínu korodovaná po okrajích a žilkami. Ve středu výbrusu zrno plagioklasu s charakteristickou laminací. Pozorováno při zkřížených nikolech v optickém mikroskopu.

„Skleněné“ kuře

Preparát kuřete s obarvenými chrupavkami sloužil jako studijní pomůcka a pochází ze sbírek anatomického ústavu 1. LF UK. Fotografie byla pořízena s použitím protisvětla a byly z ní odstraněny rušivé části nesouvisející s objektem.

Řasa s posláním

Řasa druhu Scenedesmus quadricauda se používá jako modelový organismus například při testování toxicity vod. Snímek pochází ze skenovacího elektronového mikroskopu a je „dobarven“ pomocí Adobe Photoshopu.



Soutěž se zrodila na půdě Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy v Praze a 1. kolo proběhlo v roce 2009. Více o soutěži na stránkách vedajekrasna.cz. Další galerie této soutěže najdete zde a zde.

  • Zdroj textu

    časopis Příroda

  • Zdroj fotografií
    Věda je krásná, Hana Ditterová, Viktor Sýkora

Další články v sekci